UA / RU
Підтримати ZN.ua

У вибухів на арсеналах в Україні та Чехії може бути один «замовник» – Венедіктова

Київ просить Прагу поділитись інформацією щодо диверсій у Врбетице.

Україна залучатиме міжнародну допомогу для розслідування вибухів на складах боєприпасів, заявила генпрокурорка Ірина Венедіктова. Важливу інформацію може надати Чехія, де саме розслідується справа про диверсію на складах у Врбетіце.

Про перебіг розслідування вибухів у Калинівці, Сватовому, Ічні та Балаклії Венедіктова розповіла на своїй сторінці у Facebook.

«З урахуванням особливого періоду в державі та ведення бойових дій на тимчасово окупованих територіях України, особлива увага приділяється збиранню доказів вчинення підпалів та вибухів на українських складах диверсійно-розвідувальними групами РФ або терористичними організаціями «ДНР» та «ЛНР»», - пише генпрокурорка.

З цією метою прокурори і слідчі використовують заходи міжнародного співробітництва.

«Наразі очікується відповідь від компетентних органів  Чеської Республіки щодо вибухів на складах із боєприпасами, що мали місце  в жовтні та грудні 2014 року у населеному пункті Врбетіце», - додала вона.

Пожежа та вибухи на території об'єднаного складу ракетно-артилерійського озброєння в місті Сватове (Луганська область) сталися 29 жовтня 2015 року. На складі зберігалися 3 тисячі тонн боєприпасів, поруч з арсеналом розташовувалася військова техніка. Унаслідок НП загинули троє військових і один цивільний, були зруйновані чотири приватних будинки, пошкоджено близько 300 будівель, знищена військова техніка. Збитки сягнули понад 18 млн грн.

Великі пожежі та вибухи на арсеналі у Балаклії (Харківська область) ставалися у 2017 та 2019 роках. У 2015 та 2018-му тут фіксували займання, які вдалося швидко локалізувати. Внаслідок НП 2017 року загинула жінка, двоє місцевих мешканців дістали поранення, було зруйновано 392 будівлі. У 2019 році через детонацію боєприпасів загинули двоє саперів групи розмінування, ще п’ятеро дістали поранення.

Великі пожежі та вибухи на військових складах у Калинівці (Вінницька область) ставалися в 2017 та 2019 роках. 26 вересня 2017 року вогонь охопив 10% від загальної площі арсеналу, спричинивши детонацію снарядів. На арсеналі розміщувалися близько 83 тисяч тонн боєприпасів, 30% було знищено вогнем. Внаслідок НП постраждали дві людини, було пошкоджено чотири приватні будинки.

Пожежа та вибухи на території 6 арсеналу МОУ поблизу смт Дружба (Ічнянський район, Чернігівська область) сталися 9 жовтня 2018 року. Вогонь охопив п'ять складів – 10% від техтерриторії арсеналу. На складах зберігалося близько 70 тисяч тонн боєприпасів. Загиблих і постраждалих не було, однак українській армії було завдано непоправних матеріальних збитків.

Читайте також: В уряді Чехії відповіли на спроби Земана зняти з Росії відповідальність за вибухи у Врбетіце

Нагадаємо, 22 квітня Чеський Сенат визнав вибухи в Врбетіце в 2014 році актом державного тероризму проти країни-члена Європейського Союзу. Відповідальність за вибухи парламентарі поклали на Росію і її спецслужби.

Розслідування обставин вибухів на військових складах тривали 6,5 років, чеські правоохоронці завершили його 17 квітня. Тоді ж було оголошено про висилку 18 російських дипломатів.

Склади використовувала комерційна компанія Imex Group, яка планувала продати партію зброї болгарській фірмі Emco, з Болгарії воно мало відправитися до України.

Слідство встановило, що росіяни «Олександр Петров» (військовий медик ГРУ Алєксандр Мішкін) та «Руслан Боширов» (полковник ГРУ Генштабу ЗС РФ Анатолій Чепіга) не лише підірвали склади, а й намагалися отруїти власника компанії Emco Еміліана Гебрева. Згодом вони ж отруїли родину Скрипалів у британському Солсбері.  Чеська поліція оголосила російських розвідників у розшук