Росія через підконтрольні окупаційні адміністрації «модерує» роботу військових таборів і псевдопатріотичних клубів ОРДЛО, котрі вербують підлітків на участь у війні проти України. Така незаконна діяльність проводиться окупантами з першого року війни, розповів «Цензор.Нет» заступник генерального прокурора Гюндуз Мамедов.
«Країна-окупант через підконтрольні адміністрації фінансово підтримує військові табори і псевдопатріотичні клуби. Дітей тут готують до бойових дій і нав'язують їм ідеологію сепаратизму і «руського миру», у їхні несформовані дитячі голови закладається ненависть до України», - зазначив він.
Українські правоохоронці розслідують діяльність понад десяти таких організацій: «Молодая Гвардія Донбасса», «Амазонкі» (Горлівка), «Патріот» (Горлівка, Макіївка), «Бастіон», «Степниє Волкі». Водночас організатори «Амазонок» готують до бойових дій і хлопчиків, і дівчаток.
Ідеологія «незалежності» псевдореспублік підтримується у військовому таборі «Амазонкі», ВПК «Доброволєц», «Рєдут», таборі Луганського козачого кадетського корпусу ім. маршала авіації Єфімова.
Правоохоронцям вдалося встановити двох організаторів таких організацій, одному з них - організатору й ідеологу «Амазонок», яка працює на базі Горлівської загальноосвітньої школи, оголошено підозру у створенні не передбачених законом збройних формувань (ст. 260 КК), порушення законів і звичаїв війни ( ст. 438), втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність (ст. 304).
«У нас є інформація, що за весь період збройного конфлікту засуджено 54 неповнолітніх громадянина України за участь в НЗФ РФ. Частина з них проходила навчання в таких ВПК, які в 2014-2015 роках виникали стихійно, а згодом вже почали працювати централізовано», - каже Мамедов.
Заступник генпрокурора наголошує: втягнення неповнолітніх у війну є грубим порушенням міжнародного гуманітарного права. Згідно зі статтею 4 Факультативного протоколу до Конвенції про права дитини щодо участі дітей у збройних конфліктах, держави-учасники повинні забезпечувати неучасть у військових діях дітей. Документ ратифікований і Україною, і РФ.
«Але, як бачимо, факти свідчать про протилежне і ми кваліфікуємо такі дії окупанта і їх пополічників, як військовий злочин, а неповнолітніх, втягнутих у збройний конфлікт - жертвами», - пояснює він.
Восени минулого року Офіс генерального прокурора направив до Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду інформаційне повідомлення про політику пропаганди і нав'язування військової служби серед дітей в окупованому Росією Криму. У матеріалах, переданих до МУС, містяться факти проведення занять з тактики і стратегії військових дій, будови сучасної стрілецької зброї. Дітей навчають, як застосовувати певні види піхотного озброєння - автомат Калашникова, ручні гранати.
«Така політика має цілеспрямований, систематичний і широкомасштабний підхід на всій окупованій території півострова, стосується дітей від дошкільного віку до повноліття і є інструментом примусу до служби в армії держави-окупанта», - додає Мамедов.
У період з 2014 по 2020 рік українські суди розглянули 41 кримінальне провадження за фактом участі підлітків у військових угрупованнях псевдореспублік, частину з них звільнили від покарання за добровільну відмову від участі у НЗФ. Як працюють прокурори в умовах збройної агресії, чи буде в Україні створено реєстр постраждалих, і як українські правоохоронці співпрацюють з МКС, читайте в інтерв'ю Анастасії Медведєвої із прокурором Донецької області Євгеном Білоусовим.