UA / RU
Підтримати ZN.ua

У новому законопроєкті щодо боротьби з незаконним обігом наркотиків є репресивні положення — експерт

Окрім того, у проєкті закону №2784 є положення, які поки в Україні неможливо реалізувати.

У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №2784 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживанню ними", який мав допомогти у боротьбі з незаконним обігом наркотиків. Однак, як зазначила Алла Котляр у своїй статті DT.UA, насправді документ створює штучні бар'єри на шляху до знеболювання. Проєкт закону зареєстрували 17 січня 2020 року.

"Законопроєкт містить низку репресивних положень", - вважає керівник ГО "Правозахисна група "СІЧ", член правління УГСПЛ Дмитро Рева.

Якщо парламент ухвалить відповідний проєкт закону, то фактично будь-яку людину із наркозалежністю можна буде відправляти на примусове лікування. Більше того, будь-кого зможуть примусово відправити на медогляд та притягнути до кримінальної відповідальності за "пропаганду наркотичних засобів". Адже в українському законодавстві немає чіткого визначення цього терміна.

"Автори пишуть про те, що не можна навіть порівнювати за дією якісь речовини. Таким чином половину наших громадських організацій, які займаються просвітницькою діяльністю, зокрема у школах, можна просто закрити. Якщо виконувати такий закон, потрібно виключити всю інформацію", - зазначила експертка з наркополітики БФ "Відродження" Олена Коваль.

Окрім того, деякі положення законопроєкту сьогодні буде важко або неможливо реалізувати. Зокрема, якщо людей із психічними відхиленнями примусово лікуватимуть, як прописано в документі, то необхідно створити низку закладів охорони здоров'я, систему, яка б дозволила це реалізувати. Однак, зараз в Україні таких закладів немає.

"І це означає, що одним розчерком пера народні депутати пропонують замість того, щоб вкладати кошти в загальну систему охорони здоров'я, створювати окрему галузь і ці закриті заклади. При цьому в пояснювальній записці вони пишуть, що даний законопроєкт не потребує коштів з держбюджету", - зазначає Олена Коваль.

Експертка також звернула увагу на те, що електронні форми 3, за якими виписуються препарати з наркотичними речовинами, ще не заповнені та не запущені в експлуатацію. Відповідний пілотний проєкт планують запустити в деяких обраних МОЗ регіонах лише 1 квітня 2020 року. Тобто інформаційну систему ще не почали використовувати навіть експериментально, а народні депутати вже хочуть закріпити законодавчо, що це єдиний спосіб отримання підконтрольного препарату пацієнтом.

Водночас на сайті Держслужби лікарських засобів та контролю за наркотиками зареєстровано близько 20 тисяч аптек. І лише 382 з них видають препарати підконтрольної групи. Люди не можуть туди доїхати і з паперовими формами.

Детальніше про зареєстрований законопроєкт читайте у статті Алли Котляр "Штучні бар'єри на шляху до знеболювання" для "Дзеркала тижня.Україна".