UA / RU
Підтримати ZN.ua

У МОЗ оприлюднили результати "медичного ЗНО" для майбутніх лікарів

Кампанія із саботажу та дискредитації IFOM цьогоріч була жорсткою і брудною, але міжнародний іспит відбувся.

Понад десять тисяч українських студентів-медиків на початку липня складали "медичне ЗНО" - міжнародний іспит з основ медицини IFOM (International Foundations of Medicine). Результати іспиту оприлюднила очільниця Міністерства охорони здоров'я Уляна Супрун.

"З першого по третє липня студенти медичних університетів третього курсу спеціальності "Медицина" складали міжнародний іспит з основ медицини - IFOM. Іспит складало 10 099 студентів. Середній відсоток правильних відповідей – 30,2% по всій групі (що здавали українською, англійською чи російською)", - пише Супрун у своєму Facebook.

Не з'явились на іспит майже три тисячі студентів, з них переважна більшість (2194) – без поважної причини. Водночас аналіз результатів IFOM свідчить про існування співвідношення рейтингу вишу з явкою на іспит – навчальні заклади з високою явкою мають високий рейтинговий бал за успішністю. ВНЗ, які найбільше саботували – найнижчі бали.

Серед лідерів рейтингу - Запорізький, Львівський, Тернопільський, Буковинський і Вінницький університети. Опрацьовувати результати та встановлювати поріг "склав/не склав" зараз буде спеціальна комісія.

У МОЗ наголошують, що ця екзаменаційна кампанія стала найбруднішою за всю історію проведення держіспитів. "Жодного разу за всю історію проведення іспитів державної атестації ми не стикались з таким спротивом і саботажем, як під час проведення IFOM", - йдеться у повідомленні.

У ХНУ ім. Каразіна та Івано-Франківському медичному університеті студенти перекривали вхід до університету, не працювали аудиторії й комп'ютерне обладнання, лунали погрози на адресу тих, хто хотів скласти іспит. У перший же день іспиту стався витік близько 50 тестових завдань IFOM – їх сфотографував та поширив у мережі студент-іноземець з Йорданії.

"Характерним для цього IFOM є те, що в переважній більшості студенти, які саботували іспит і не прийшли на нього, - це студенти-іноземці. По суті ті, хто приїхав в Україну не отримувати знання лікаря, а просто придбати диплом", - йдеться у повідомленні. Однак запровадження незалежного іспиту виключає таку можливість.

Координаторкою кампанії із саботування іспиту у міністерстві називають колишню очільницю Центру тестування МОЗ України Ірину Булах, яка свого часу "гарантувала" прозорість і чесність тестування КРОК для студентів-медиків.

"Всіх, хто причетний до саботажу, буде покарано. Зараз створюється міжвідомча комісія, що розслідуватиме порушення та розроблятиме необхідні зміни до чинних нормативних документів, щоби не допустити такі порушення у майбутньому. Відповідальність за них буде більш жорсткою", - анонсували у МОЗ.

В.о. міністра охорони здоров'я подякувала студентам-медикам, які попри все прийшли і склали іспит.

З 2019 року Міністерство охорони здоров'я запроваджує єдиний державний кваліфікаційний екзамен (ЄДКІ), що містить чотири компоненти: КРОК (який студенти здавали і досі), тест з англійської мови професійного спрямування, міжнародний іспит з основ медицини IFOM і практичний іспит OSCE.

1-3 липня більшість студентів-третьокурсників медичних вишів і факультетів в університетах складали IFOM як частину ЄДКІ. Частина з них складали іспит у веб-форматі, частина - у традиційній письмовій формі. Іспит складається зі 160 питань з фундаментальних дисциплін, які студенти медики вивчають протягом трьох перших років навчання.

Докладніше про проблеми з IFOM читайте в статті Оксани Онищенко "Не забирайте у нас життя" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".