Із початком повномасштабного вторгнення РФ в Україну для громадянського суспільства основним напрямком діяльності стали допомога Збройним Силам України і жертвам російської агресії. Водночас у 2023 році зменшилась на 5% (з 43% у 2022 році до 38% у 2023 році) частка організацій, для яких допомога армії були основними сферами діяльності. Кількість організацій, які надають допомогу постраждалим від війни знизилась на 11% (з 43% у 2022 році до 32% у 2023 році), зазначається у дослідженні “Громадянське суспільство України в умовах війни”, ініційоване ІСАР "Єднання" та виконане Київським міжнародними інститутом соціології.
"Сфери, в яких спостерігається розширення залученості неурядових організацій за останній рік, включають: роботу з підлітками і молоддю (зростання на 29%); допомогу вразливим верствам населення і людям з особливими потребами (зростання на 14%) і охорону здоров'я (на 7%)", - йдеться в повідомленні.
Натомість волонтерська робота зосереджена на таких основних напрямках: допомозі українським військовим (46%), волонтерській допомозі жертвам російської агресії (26%), гуманітарній допомозі населенню (20%) та людям з інвалідністю (16%).
З 2021 по 2023 рік включно найбільше зросла кількість благодійних організацій — на 43%. Кількість громадських організацій та об’єднань співвласників багатоквартирних будинків зросла: на 6,1% і 5,4% відповідно. У 2023 році найбільшу кількість ГО і БО реєстрували у столиці, Одеській, Дніпропетровській, Харківській, Київській та Львівській областях.
Після початку повномасштаьної війни РФ проти України кількість зареєстрованих волонтерів значно зросла: з 320 людей у січні 2022 до майже 7 000 у кінці 2023 року. Реальний масштаб волонтерства в Україні значно ширшим, оскільки багато волонтерської діяльності відбувається поза офіційною реєстрацією.
У дослідженні зазначається, що чотири найбільш згадувані напрямки діяльності організацій громадянського суспільства та волонтерських ініціатив на 2024 рік стосуються таких питань: відбудови інфраструктури і житла, реабілітаціі і підтримка поранених військових, членів їх родин та жертв бойових дій, соціальної і психологічної допомоги широкому колу постраждалих від війни.
Неурядові організації та волонтери у 2023 році найчастіше стикалися з такими труднощами як: фінансова забезпеченість (58%) та кадрові проблеми – вигорання команди, надмірної праці співробітників, нестачі кадрів (34%).
Опитування проводилося з 27 листопада по 23 грудня 2023 року. Основним методом збору даних було телефонне інтерв’ю. Загалом було опитано 1501 представників ОГС і волонтерів, з яких 1401 представляють БО/ ГО, 100 – волонтерські організації та ініціативи. В опитуванні взяли участь організації з усіх областей України і міста Києва, а також у вибірку потрапило 0,3% організацій, релокованих за кордон. Вибірка дослідження репрезентативна для громадських і благодійних організацій, цільової групи КВЕД, які наразі ведуть активну діяльність. Статистична похибка вибірки не перевищує 2.5% для всієї вибірки та 2.6% – для вибірки ОГС.
Після повномасштабного вторгнення РФ в Україну у лютому 2022 року довіра громадян до волонтерських та громадських організацій зросла. Нині волонтери та неурядові організації входять в число суспільних інституцій, яким українські громадяни довіряють найбільше.