UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЦОЗ планує влітку запустити секвенатор для визначення штамів COVID-19

Саме від мутованих штамів залежить зростання захворюваності, а також тяжкість перебігу хвороби.

Центр громадського здоров'я Міністерства охорони здоров'я планує запустити секвенатор для визначення різних штамів коронавірусу цього літа. Про це заявив генеральний директор ЦГЗ Роман Родина в ході прес-брифінгу в Києві у четвер.

"Ми виявляємо штами шляхом направлення зразків (більше 200 щомісяця) на секвенування в лабораторії ВООЗ. Крім того, співпрацюємо з організаціями з України, які проводять секвенування. Влітку плануємо на базі ЦГЗ запустити секвенатор і проводити такий аналіз", - сказав він.

Він зазначив, що на сьогоднішній день в 21 регіоні України вже виявили циркуляцію британського штаму COVID-19 (250 випадків), а також один випадок південноафриканського штаму - в Полтавській області.

У ЦГЗ підкреслюють, що зростання захворюваності, тяжкість перебігу хвороби і летальність якраз пов'язані з циркуляцією мутованих штамів COVID-19.

Родина нагадав статистику зростання захворюваності за 2020 рік у порівнянні з поточним 2021 роком. "У 2020 році захворіло понад 1 млн населення України, а за 3,5 місяці 2021 року - вже 808 тис. Показник захворюваності зріс утричі. Летальність в попередньому році становила 1,7%, в цьому році - 2,3%. Кількість хворих у віці 70+ в 2020 році з 3 березня склало 93,7 тис. осіб, а за 3,5 місяці 2021 року - 95,5 тис. осіб", - сказав Родина.

Читайте також: Apple досліджує можливість діагностики коронавірусу і грипу за допомогою розумних годинників

Нагадаємо, що науковці Інституту молекулярної біології і генетики НАНУ наголошують на важливості дослідження мутацій коронавірусу у боротьбі з пандемією. В Україні цим поки що не займаються, попри наявність обладнання і фахівців. Все необхідне в Інституті є, однак на процес також можуть вплинути організаційні складнощі, адже для  вивчення мутацій потрібні різнопрофільні спеціалісти, які розосереджені по різних інстанціях, міністерствах та академіях.

Минулого літа Інститут спільно зі співробітниками ЦГЗ у Києві запропонували програму "Геномна епідеміологія SARS-CoV-2 в Україні", яку підтримали експерти МОЗ. Проте програма не отримала фінансування від уряду.

Зараз занепокоєння вчених викликають не лише мутації, які роблять вірус стійкішим до дії вакцин, а те, що вірус може плутати великі ділянки свого геному, коли копіює сам себе. Рекомбінація дозволяє вірусу змінюватись небезпечним чином, хоча у подальшому може допомогти знайти ліки від нього.

Аби знизити залежність ефективності вакцин від мутації вірусу, дослідники працюють над так званою універсальною вакциною, яка захищатиме від усіх штамів SARS-CoV-2.

Відзначимо, що станом на 18 березня в Україні зафіксовано понад 1,3 тис. Повторних захворювань коронавірусів.