UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Трейд коммодіті" відсудило у Міноборони 8 млн гривень банківської гарантії

Восени 2016 року "Трейд коммодіті" подало позов до Міноборони про зобов'язання повернути суму банківської гарантії по одному з договорів.

Вищий господарський суд зобов'язав Міністерство оборони повернути банку-гаранту компанії "Трейд коммодіті" 8,19 млн гривень банківського зобов'язання за одним з договорів поставки палива для армії, перевіркою якого займаються НАБУ і САП, повідомляють "Наші гроші" з посиланням на постанову суду від 1 червня 2017 року.

Наголошується, що восени 2016 року "Трейд коммодіті" подало позов до Міноборони про зобов'язання повернути суму банківської гарантії по одному з договорів поставки палива загальною вартістю 1,30 млрд гривень, укладених 13 і 18 травня минулого року.

Мова йде про 8190000 гривень, виданих "Банком "Схід" на користь "Трейд коммодіті", якими Міноборони страхувало себе від невиконання постачальником зобов'язань за договором поставки армії зимового дизельного палива ДТ-З-К5 (клас 2) на суму 163 790 000 гривень, датованого 18 травня 2016 року.

Повідомляється, що тоді за ініціативою "Трейд коммодіті" сторони уклали додаткову угоду про збільшення вартості палива. Необхідність змін постачальник пояснив зростанням вартості нафти марки "Brent" з моменту подачі пропозиції на аукціон до підписання договору, а також зростанням середнього котирування на "Diesel 10 ppm", опубліковане в "Platt's European Marketscan".

15 червня фірма погодила і уклала вже другу додаткову угоду з Міноборони про підвищення ціни палива за договором. Згідно третьої додаткової угоди, від 17 червня, в договір були внесені зміни в частині специфікації.

Спочатку фірма повинна була постачати дизельне паливо ДТ-З-К5 (клас 2, температура фільтрованості до -32°С). Однак додатковою угодою їй дозволили постачати паливо ЗЅ 51 (класу 1 з температурою до -34°С). У результаті укладення додаткових угод вартість палива за договором зросла в середньому на 14%.

Повідомляється також, що 26 липня, коли за договором було поставлено більше 99,5% палива, "Трейд коммодіті" намагався ініціювати підписання четвертої додаткової угоди в частині збільшення строків поставки, але Міноборони відмовилося. Це рішення силовиків, у пакеті з вимогою повернути суму банківської гарантії, Трейд коммодіті" намагалося оскаржити в судовому порядку.

Суди першої і другої інстанції, а потім і касаційна інстанція дійшли до висновку, що підписуючи додаткові угоди, Міноборони фактично погодився зі зміною ціни палива. При цьому суди погодилися, що у Міноборони не було підстав укладати четверту додаткову угоду.

Разом з тим, після затвердження остаточної специфікації продукції, 17 травня, і оформлення останньої видаткової накладної за договором, 21 липня, "Трейд коммодіті" виконало свої зобов'язання за договором, а значить замовник повинен повернути фірмі суму забезпечення виконання договору, видану "Банком "Схід".

Повідомляється, що бенефіціарними власниками банку є Володимир Костельман, Лія і Вадим Мороховські - співвласники компанії Fozzy Group, що управляє мережею супермаркетів.

Нагадаємо, 11 жовтня НАБУ повідомило про викриття корупційної схеми розтрати 149 мільйонів гривень при закупівлі палива для Міністерства оборони. У рамках розслідування були затримані заступник міністра оборони Ігор Павловський, директор Департаменту державних закупівель та постачання матеріальних ресурсів міністерства Володимир Гулевич, начальник відділу організації постачання пально-мастильних матеріалів управління поставок матеріальних ресурсів Департаменту держзакупівель Борис Малюк і старший інспектор відділу аудиту у сфері державних закупівель і моніторингу цін Департаменту внутрішнього аудиту та фінансового контролю Міноборони Володимир Шемовнєв.

16 жовтня НАБУ затримало одного з інвесторів ТОВ "Трейд Коммодіті" Володимира Трофименка.

За версією слідства, після укладення договорів на закупівлю палива для потреб Міноборони документи були безпідставно внесено зміни про підвищення ціни на 16%. Підозрюваним інкримінують злочин, передбачений ч. 5 ст. 191 Кримінального кодексу України (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем).

У вересні 2016 року Сергій Куюн у своїй статті для DT.UA описав тендер на поставку 70,1 тисяч тонн ПММ на 1,25 млрд грн для Міноборони, який виграло маловідоме ТОВ "Трейд Коммодіті". Після підписання контрактів ціни були підняті на 12-17% під приводом зростання світового ринку. Однак після зниження цін на ринку, вони так і залишилися завищеними.

Народні депутати Сергій Лещенко та Мустафа Найєм стверджують, що компанію "Трейд Коммодіті" контролює Андрій Адамовський – бізнес-партнер впливового члена парламентської фракції БПП Олександра Грановського. За півтора року компанія виграла тендери майже на 5 млрд гривень.

Детальніше про схеми підвищення ціни палива після проведення тендерів Міноборони читайте в матеріалі Сергія Куюна "Діра в тилу" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".