Однозначно, 2020-ий рік – це рік про почуття та емоції. Рік про нас – людей. Вимкнувши новини про економічні проблеми, стрес-тести та корупційні схеми, ми так чи інакше повертаємося до власних думок: особистих перемог і поразок, почуття провини й нескінченного пошуку відповіді на питання: «Чи вдалося мені цього року успішно скласти іспит на людяність?». ZN.UA підготувало для вас добірку найбільш важливих та популярних текстів у сфері соціуму за 2020-ий рік. Усі вони точно допоможуть у пошуках відповіді.
Український сором, Тетяна Силіна
«…Мене жахливо обурювало, як уряд у цілому та Мінздоров'я зокрема, організовували евакуацію та підготовку до прийняття на карантин українців з Уханя, до останнього не знаючи, де та як їх розмістити. Мені було неймовірно шкода цих людей, які застрягли в чужій країні за умов надзвичайної ситуації, сидять на валізах та з дня у день чують лише обіцянки, що й за ними теж ось-ось прилетить літак і забере їх на Батьківщину…».
«Це дуже сороміцька історія. І для влади, безпорадної в захисті своїх громадян; і для нас, журналістів, багато з яких, прагнучи "хайпанути на темі", роздули в суспільстві істерію навколо коронавірусу; і для народу, численні представники якого яскраво продемонстрували відсутність не тільки критичного мислення, а й гуманізму та милосердя…».
Медична реформа-2020: що потрібно знати?, Алла Котляр
«З 1 квітня 2020 року суттєві зміни чекають на заклади охорони здоров'я "вторинки" та "третинки", тобто на ті, які надають спеціалізовану (міські, районні лікарні) і високоспеціалізовану (обласні лікарні і центри) медичну допомогу...ZN.UA спробувало розібратися в тому, що очікує на пацієнтів, медичні заклади і лікарів у зв'язку зі змінами; викласти основне в інфографіці, надавши до кожної з них перелік корисних посилань».
Чхав вірус на рейтинги, Віктор Рибчук
«Сьогодні уже очевидно, що самостійно ми не зможемо справитися з протидією коронавірусу. Поки не пізно, потрібно звернутися по допомогу до уряду Китаю, до Всесвітньої організації охорони здоров'я.
Необхідно створити новий дієвий штаб або значно підсилити існуючий при Кабінеті міністрів України, який у щоденному режимі не тільки аналізував би ситуацію в країні, а також заходи, що вживаються в інших країнах і дають позитивні результати, а й готовив би нормативні документи, які швидко прийматимуть і реалізовуватимуть на місцях. Штаб із залученням нових осіб, бо ті, що були, із своїм завданням не впоралися…».
Як в Україні реформують "прописку": візія реформи, Микола Мирний
«З реєстрацією місця проживання українці загнали себе у глухий кут. Через нечесні стосунки з державою одних громадян від порушень прав потерпають інші».
«Система "прописки" негативно впливає на 14 сфер державного управління. Це, зокрема, оподаткування, соціальний захист населення, медична сфера, доступ до правосуддя, виборче право, військовий облік, житло і право на проживання, захист майнових прав дітей та освіта. Не за місцем реєстрації українці такожне можуть отримати адміністративні послуги, різні соціальні виплати, ліки, віддати дітей у садок та школу чи отримати вузькопрофільну медичну допомогу в комунальних лікарнях».
Паніка як потреба, Олег Покальчук
«Довгий, трохи спрощений ланцюжок станів "уважність--тривожність-фобія-паніка" відрізняється лише дозами впорскуваних мозком в організм психоактивних речовин. Це все - людські стани. Залежно від історичного періоду суспільство іноді якісь із них вважає ненормальними, чим ще більше травмує ранимих і чутливих людей. Людство пережило приблизно десяток масштабних епідемій, висновок з яких можна зробити лише один - найбільшою загрозою для людини є інші люди».
«Страх - це не соромно. Соромно поводитися аморально під впливом страху».
Ще не вмерла Україна. Або від чого помирають українці, Наталя Рингач
«Смерть є закінченням життєвого шляху. Для когось — природним, для когось — раптовим, передчасним або навіть власноруч наближеним. Конкретна смерть засмучує і викликає жаль та співчуття. Смертність усього населення, закономірності й особливості, зміни — предмет аналізу не лише фахівців з демографії, а й урядників… Покійного вже не воскресиш, і йому не допоможеш. Однак у масштабі нації дані про смертність є важливою базою обґрунтування дій, що стануть корисними для тих, хто живе сьогодні».
Людмила Петрановська. Потрібно вчитися відтинати зайве, Алла Котляр
«…нинішнім батькам складно. Обов'язок батьків - зорієнтувати дитину в тому, в якому світі їй доведеться жити. А нинішні батьки чудово розуміють, що їм це не зовсім під силу. Світ змінюється, батьківські поради мало кому знадобилися…».
«Бувають ситуації, коли треба розлучитися. І дитина має навчитися це проживати. Можна сказати їй: "Але ж ми з тобою скоро побачимося і будемо радіти. Займатимемося з тобою цим, будемо робитимемо те-то й те". І ось дитина вже переключилася. Вона тільки запитує: "А коли ти мене забереш: коли я посплю чи коли поїм?" Батько йде, а дитина залишається з легким серцем, бо знає: дорослий повернеться, він їй про це сказав».
Свобода слова йде по-англійськи, Катерина Щоткіна
«Ніколи не пиши у приватному листуванні те, чого ти не хотів би побачити опублікованим у широкому доступі, те, про що можеш потім пожалкувати».
«Можна жалкувати, що в нас так і не сформувалися групи підтримки одне одного — жінок, трансгендерів, рибалок, фікрайтерів, готових мобілізуватися на захист кожного «свого». У нас важко уявити собі справжній холівар на захист чиїхось прав, гідності чи бодай почуттів віруючого. Якщо тільки не йдеться про адептів сект імені Порошенка, Зеленського, Тимошенко, Шарія чи Путіна. Ми, як і раніше, створюємо культи особистостей … Комп’ютерний варіант гри «в Чапаєва». Дарма що після цієї гри зазвичай залишається майже порожня дошка».
Великий Брат залишив нам одне право — жити в телевізорі, Георгій Почепцов
«Людська анатомія побудована так, щоб зручніше було телевізор дивитися. Очі людині потрібні, щоб дивитися на екран, вуха - щоб слухати, а мозок не потрібен взагалі, оскільки телевізор сам усе розтлумачить. Ще одна частина тіла допоможе комфортно розміститися в кріслі…»
«…Колись програма "Время" здавалася вершиною мудрості, а найрозумнішим був товариш Брежнєв. Потім прийшла програма "Взгляд" і сказала, що товариш Брежнєв не дуже хороший і все у світі не так. Тепер прийшла програма "Коронавірус" і скасувала всі попередні слова й програми, навіть дозволу в нас не запитавши…».
Головний лікар Олег Самчук: "Я реалізовував власні медичні мрії і лікарям давав це робити", Алла Котляр
«Олег Самчук - лікар і успішний менеджер, якому вдалося значно поліпшити стан свого закладу до початку медреформи, і домогтися проведення там трансплантацій».
«Я впевнений, що українську медицину треба реформувати. Я не радикал і вважаю, що робити це треба поетапно, тому що суспільство до надто великих змін не готове. Тож, зважаючи на менталітет нашого суспільства, все має відбуватися поступово. Однак зміни потрібні. Але, звісно, робити реформу без коштів неможливо…».
Як прокачати мозок. Частина перша і частина друга, Артем Самородок
«У буддизмі є дуже корисний принцип: якщо є проблема - вирішуй, але не хвилюйся (емоції не допоможуть вирішити її швидше); не можеш вирішити проблему - думай, як вирішити, але не хвилюйся (переживання не додадуть тобі сил); немає проблеми - навіщо, взагалі, хвилюватися, будуть проблеми - вирішиш. Стисло, але глибину цієї істини багато людей осягають роками…»
«Оскільки 2020 рік розпочався дуже динамічно і з усіх "прасок" нам обіцяють кризи всіх видів, вважаю за корисне поділитися з вами інформацією про деякі книжки (що особливо вирізняються з тисяч "бестселерів"), які можуть не тільки підготувати вас до майбутніх криз, а й забезпечити рецептами елегантного перетворенню глобальних проблем на персональну користь. Звучить цинічно, але не настільки, щоб порівнювати загальнодоступні знання зі схемами, завдяки яким наші олігархи наживаються на нас під час війни, вторгнення "братнього народу" і в результаті "рішучих реформ". Розраховувати доведеться тільки на себе…».
Соціальні послуги: кому, що і як, Анна Левкіна
«Залишимо суперечки щодо змін теорії соціальної роботи професіоналам, та спробуємо розглянути, переваги та складнощі нового закону для основних "споживачів" реформ - отримувачів соціальних послуг».
«Оскільки в сучасному світі гроші вирішують майже все, спробуємо вирішити, хто і скільки має сплачувати за соціальні послуги…»
Про добрі наміри й пекло, Леся Литвинова
«Пацієнти все одно помруть. А пара зайвих мільйонів лікарні не завадить».
«— Від нас відмовилися лікарі. Виписали з лікарні додому вмирати. Що мені робити?
— Звертатися до лікаря паліативної допомоги.
— Це онколог чи що?
— Ні. Це не онколог. Це такий спеціальний лікар, який уміє допомагати, коли основне лікування неможливе. Він знає, як зробити, щоб не було боляче, щоб легко дихалося, щоб не було проблем із пролежнями. Ну й усе інше він уміє теж».