UA / RU
Підтримати ZN.ua

Терапія із залученням собак: що таке каністерапія, кому та як собаки-терапевти допомагають в Україні й світі сьогодні

Автори: Марина Прокопенко, Тетяна Ковальчук

Каністерапія — метод терапії із використанням собак-терапевтів для покращення стану людини. Каністерапія є частиною ширшого поняття анімалотерапії — терапії із залученням тварин. Ефективність цього методу підтверджується науково — зокрема Науково-дослідним інститутом зв’язків між людьми та тваринами (HABRI) у США.

Чому ця терапія працює? Взаємодія із собакою позитивно впливає на нас: навіть просто граючись із твариною, ми отримуємо позитивні емоції. Каністерапія сприяє підвищенню рівнів серотоніну та дофаміну — гормонів, які відповідають за виникнення позитивних відчуттів (так званих природних антидепресантів).

Як це працює? Методів залучення собак багато. Найчастіше під час сеансу каністерапії собака-терапевт виступає як психологічний партнер клієнта й посередник між ним і спеціалістом. Участь собаки допомагає людині розслабитися та «піти на контакт». Завдяки цьому каністерапія стала ефективним інструментом і додатковим методом терапії під час реабілітації, абілітації та адаптації.

Зовнішній пресофіс Royal Canin в Україні

Терапія за допомогою собак помічна в боротьбі з тривогою, нічними кошмарами, соціальною ізоляцією, гнівом та може використовуватись як допоміжна терапія для реабілітації та зменшення симптомів посттравматичного стресового розладу (ПТСР). Вона корисна для адаптації, соціалізації та реабілітації дітей із особливими освітніми потребами: синдромом Дауна, розладами аутичного спектру (РАС), ДЦП, синдромом дефіциту уваги та гіперактивності (СДУГ).

Каністерапія особливо ефективна у випадках, коли через пережиті травматичні події в людини виникає страх соціальних контактів.

Зовнішній пресофіс Royal Canin в Україні

Читайте також: Адаптація ветеранів: які механізми та програми діють в Україні

Розвиток каністерапії в Україні

2013 року вперше в Україні в Центрі ранньої педагогічної реабілітації та соціальної адаптації дітей із особливими потребами «Пагінець» (Рівне) одна з авторок, реабілітологиня Тетяна Ковальчук, започаткувала сеанси каністерапії з лабрадором-ретривером Арісом. А одним із перших публічних проєктів із каністерапії в Україні став «Друг героя», який стартував 2015 року. Цей спільний україно-канадський проєкт передбачав підготовку спеціально тренованих собак та інструкторів-кінологів і психологічну реабілітацію бійців АТО, їхніх сімей та родин переселенців, які постраждали від війни.

Із початком повномасштабного вторгнення каністерапія набула широкого розповсюдження. Військові та цивільні, які стикнулися із психологічними та фізичними травмами, часто мають певні труднощі з керуванням емоціями. Якщо клієнту з тих чи тих причин складно відкритися для спілкування з фахівцем, участь собаки-терапевта як посередника допомагає під час психологічної реабілітації. Каністерапія допоміжна й під час фізичної реабілітації: собаки стають партнерами в процесі виконання фізичних вправ, це дає змогу пересилити фізичний дискомфорт і відновити віру у свої сили.

Напрямів каністерапії багато, й зараз на них є великий попит в Україні. Є собаки-терапевти, візитові собаки, собаки емоційної підтримки. Є собаки навчальні — ті, які працюють із дітьми з особливими потребами для адаптації й навчання. Найпоширеніші — собаки емоційної підтримки. Це тварини, які приїжджають до шпиталів, до поранених, приходять до лікарень, на тренінги, зустрічі, які проводять психологи. Вони створюють атмосферу відкритості, дружності, дарують людям радість. За присутності такого собаки людям стає простіше спілкуватися одне з одним і зі спеціалістами в майбутньому. Ці собаки допомагають людині відкритися, стати спокійнішою, врівноваженішою.

Зовнішній пресофіс Royal Canin в Україні
 

Під час повномасштабного вторгнення розповсюдження каністерапії в Україні зростає. Нещодавно з’явилися два нові осередки — центри, відкриті в межах проєкту Royal Canin Foundation для підтримки каністерапії в Україні. У жовтні 2023 року в Києві було відкрито перший центр InNikos, у червні цього року в Рівному — другий центр DOCADOG. Обидва центри орієнтовані на безоплатну підтримку військових і цивільних українців, які постраждали від війни. За час існування центру в Києві вже було проведено понад 1100 сеансів каністерапії.

Читайте також: «Опірність дитячої психіки дає надію на те, що суспільство впорається з наслідками війни»

У мене є собака, він теж каністерапевт?

На жаль, ні. Заняття з каністерапії завжди відбуваються зі спеціалістом — психологом, реабілітологом. Такі заняття мають певну мету й план та розробляються фахівцями. Каністерапія зазвичай має на меті пропрацювання травми, адаптацію, соціалізацію й подальше відновлення людини. До речі, собака, який бере участь у сесії, має бути тренований за спеціальною програмою.

Але, звісно, собака впливає на ваш емоційний стан. Спілкування з власним псом певною мірою допомагає відновленню. Особисті собаки дають багато любові та радості, позитивних емоцій, уваги. Клієнти, які мають чотирилапих друзів, зазвичай перебувають у кращому емоційному стані, ніж люди, в яких їх немає. Собака може стати розрадою для власника, підтримувати дорослого або дитину під час повітряних тривог. До того ж собака — як власний, так і в каністерапії, — є потужним мотиватором для роботи над собою.

Під час війни ми часто бачимо, як військові опікуються собаками й котами. Взаємодія з тваринами є потужною психологічною підтримкою під час травматичних подій.

Один наш клієнт, постраждалий військовий, мав поранення руки, але дуже хотів годувати свого собаку саме з руки. Завдяки цьому бажанню він почав розробляти руку, собака його мотивував.

Зовнішній пресофіс Royal Canin в Україні

А як у інших країнах?

Останнім часом у Польщі каністерапія стала одним із найпопулярніших методів додаткової терапії. До неї звертаються люди з найрізноманітніших сфер, розповідає Магдалена Наварецка-Пйонтек (Асоціація Stowarzyszenie Zwierzęta Ludziom — «Тварини для людей»). Однією з причин популярності каністерапії є розповсюджена любов до собак. «У моїй практиці каністерапія використовується для роботи з людьми різного віку. Раніше цей вид підтримки був популярним серед педагогів, які працюють із дітьми з особливими потребами у спеціалізованих закладах, — розповідає Магдалена, — Сьогодні ж ми спостерігаємо зростання інтересу до каністерапії серед соціальних працівників, які доглядають літніх пацієнтів із хворобою Альцгеймера або деменцією».

Магдалена розповідає про практику роботи з дітьми, які внаслідок травм та аварій мають пошкодження мозку та потребують спеціалізованої терапії й реабілітації. «Для таких пацієнтів собаки в клініці підтримують процес реабілітації: фізіотерапію, логопедію, психотерапію тощо. Ми перевіряємо, чи можуть пацієнти більше зосередитися із собаками? Чи можуть вони краще рухатися, коли собака поруч? Багато юних пацієнтів демонструють відчутний прогрес».

Зовнішній пресофіс Royal Canin в Україні
 

Читайте також: Психологічний стан українців. Що його підтримує і що погіршує?

Експертка з каністерапії з Норвегії Крістін Олсен (Dyrebar Omsorg) каже: «В Норвегії зараз упроваджується нова категорія послуг за участю собак (так звані dog-assisted services). Ці послуги охоплюють і освіту, й терапію, й коучинг із залученням тварин, усе завдяки позитивній реакції організму на взаємодію з ними. І ми бачимо істотний позитивний вплив цього методу на стан людей».

У Норвегії каністерапія використовується для психологічної та фізичної реабілітації:

«Завдяки каністерапії в людей знижується тривожність і покращуються соціальні навички. Спілкуючись із собаками-терапевтами, люди стають відкритішими. З каністерапією можна подолати стресові прояви, які перешкоджають нормальному життю, повернутися до роботи, відновити навчання та повноцінне життя.

У випадках із фізичною реабілітацією терапія із залученням тварин найчастіше є доповненням до основного лікування. Проте іноді анімалотерапію можна використовувати й замість звичного фізичного лікування — в деяких клієнтів ми спостерігали покращення стану саме завдяки каністерапії».