Вибори в Донбасі, в окремих районах Донецької та Луганської областей повинні пройти відповідно до законодавства України, а робочі групи Тристоронньої контактної групи повинні про це домовитися.
Про це заявила екс-спецпредставник ОБСЄ в Тристоронньої контактної групи Хайді Тальявіні.
"Мінський документ очевидний - вибори повинні пройти в рамках українського законодавства. Є, звичайно, окремі питання, які треба врегулювати. І, природно, є великі розбіжності. Так що нехай робочі групи зроблять свою роботу", - зазначила вона.
Підгрупа з політичних питань Тристоронньої групи, за її словами, саме зараз обговорює два питання - вибори і особливий статус. Так як за одне засідання ці питання не розв'язати, то група вирішила зустрічатися частіше – щотижня до кінця липня.
"Тому що терміни стислі: якщо провести вибори, як заплановано - в кінці жовтня, то треба зараз домовитися", - підкреслила вона.
Вона також визнала, що з цієї теми існує багато питань, в яких ще немає домовленості.
"Наприклад, хто може обиратися, хто може голосувати, присутність ЗМІ, участь політичних партій – ось у цьому полягає тепер робота, щоб зблизити позиції з цих питань", - сказала екс-представник ОБСЄ.
Тальявіні додала, що головним досягненням контактної групи за цей рік роботи стало створення основи для врегулювання конфлікту.
"Я думаю, що все-таки за цей рік ми заклали основу для мирного врегулювання конфлікту. З тих пір як ми прийшли першими до мінським домовленостям - з 5 вересня минулого року, в принципі, немає більше великомасштабних воєнних дій, крім боїв за Дебальцеве в лютому цього року", - сказала вона.
На її думку, конфлікт в Донбасі може бути вирішений тільки у тісній взаємодії всіх сторін.
"Є міжнародний рівень. Є регіональний рівень – відносини між Росією і Україною. І є внутрішньополітичний рівень цього конфлікту. І мені здається, що потрібно працювати на всіх трьох рівнях для вирішення конфлікту", - вважає Тальявіні.
При цьому вона не змогла назвати якісь конкретні терміни.
"Ми не могли передбачити розвиток і не можемо зараз передбачити, як розвиваються події. Моя надія, звичайно, на те, щоб у всіх, кого це стосується, вистачило би мудрості і здорового глузду зрозуміти, що рішення знайдеться тільки шляхом компромісу, і що немає ніякого рішення військовим шляхом. Бо рано, чи пізно, навіть якщо відновляться воєнні дії, люди сідають за стіл і все-таки обговорюють умови мирного врегулювання", - заявила Тальявіні.
Між тим, на минулому засіданні контактної групи з виборів у Донбасі ОБСЄ стримано оцінили результати переговорів і констатували, що конкретних результатів поки немає.
У статті для ZN.UA "Конституляція?" Сергій Рахманін звертає увагу, що українська влада стала заручником власної зайвої поступливості. Не розробивши чіткого плану вирішення конфлікту, не володіючи бажанням воювати і не вміючи домагатися миру, Україна йшла на поводу у західних партнерів, які не мали іншого плану врегулювання крім затвердженого в Мінську. Йдучи на поступки і беручи непідйомні зобов'язання, влада загнала себе в пастку, а Захід намагається змусити Київ провести вибори в окупованому Донбасі.