UA / RU
Підтримати ZN.ua

Сухорукова про добір на посаду голови НСЗУ: "Організація була дивною, як і питання міністра"

Водночас Оксана Сухорукова розповіла, що її як співробітницю МОЗ не тестували на коронавірус, після того як його виявили в міністерстві.

За день до того, як міністр охорони здоров'я Максим Степанов мав проводити співбесіди з кандидатами на посаду голови Нацслужби здоров'я України, у співробітника МОЗ діагностували коронавірус. Одна з кандидаток на вказану посаду та гендиректорка директорату медичних послуг Міністерства охорони здоров'я Оксана Сухорукова розповіла ZN.UA про те, чи тестували співробітників відомства на COVID-19, а також про процедуру "добору" на посаду голови НСЗУ.

"Мені тест не робили, як і моїм підлеглим, які тісно співпрацюють із відповідним підрозділом. Більше того, офіційно нас навіть ніхто не повідомив про цей випадок. Про те, що в МОЗ коронавірус, я дізналася зі ЗМІ. І навіть тепер маски нам не видали, не посилили ніяких заходів безпеки всередині міністерства. У мене є маски і антисептик, який мені дали волонтери", - розповіла Сухорукова.

Говорячи про добір на посаду голови НСЗУ, вона зазначила, що його організація була вкрай дивною. За словами Сухороукової, їй не надали будь-яких технічних можливостей пройти інтерв'ю в Zoom, попри те, що вона працює в міністерстві.

"Робочий комп'ютер у мене є, але на ньому немає звуку, мікрофону. Аби забезпечити хоч якусь відкритість і прозорість процедури, НСЗУ запропонувала кандидатам свій майданчик. Це на іншому кінці Києва. Я туди поїхала пройти співбесіду, в обідню перерву, і поки поверталася на робоче місце, мене почали розшукувати відділ кадрів і держсекретар. Очевидно з метою скласти акт про те, що мене немає на робочому місці. Хоча на співбесіду о 13:30 мене запросило саме управління персоналу, і вони чудово знали, де я", - додала Сухорукова.

Вона вказала на те, що питання Степанова, які він ставив під час добору, також викликали подив. Зокрема, Сухорукова зазначила, що її запитували, чи повинні тарифи на послуги розраховуватися прозоро і, якщо так, як ви це розумієте?

"Ну відкрийте нормативні документи, протоколи засідань експертних груп, почитайте, чи це було зроблено прозоро. Мене дивує, що міністр за два місяці на посаді досі не знає, де в міністерстві лежать документи", - додала кандидатка на посаду голови НСЗУ.

Вона додала, що Степанов сам говорив про перегляд тарифів. Він також повідомляв про те, що через декілька тижнів Міністерство охорони здоров'я має озвучити "чесні тарифи".

"Цікаво, за якими процедурами вони будуть пораховані, і чи це буде так само прозоро, як і цей опереточний добір в Zoom? Так чи інакше Максим Степанов оголосив, що вже визначився з кандидатом, але мені, як учаснику "добору", про результат не повідомили", - зазначила Сухорукова.

Читайте також: НСЗУ очолить ексдепутат і директор Кіровоградського онкоцентру – джерело ZN.UA

Відповідаючи на питання про те, хто керуватиме НСЗУ і що буде далі, Сухорукова зазначила, що поки бачить стрімке повернення назад. За її словами, диявол завжди криється в деталях.

"Я не знаю, хто буде керувати НСЗУ, але тенденції, які бачу зараз в МОЗ, мене лякають. Бажання контролювати всі грошові потоки вражає. Про історію з ДП "Медичні закупівлі України" я розказувати не буду, написано вже достатньо. Але є й інше. Наприклад, була субвенція на придбання автомобілів медичної допомоги (за тим порядком, що ми виписували, але через зміну міністрів ніяк не можемо затвердити). Це означає, що гроші перераховуються в регіони, і вони купують собі автомобілі самостійно. В квітні було проголосовано зміни до бюджету, де з субвенції та сама сума була перенесена в державну програму", - розповіла Сухорукова.

Вона пояснила, що коли кошти - це субвенція, то ними розпоряджаються регіони. А коли це бюджетна програма, то коштами розпоряджається МОЗ.

"Начебто для екстренки нічого не помінялося – сума та сама. Але насправді суть інша -- гроші витрачаються через МОЗ і міністерство буде вирішувати, які автомобілі і як закуповуються Міністерство хоче контролювати всі кошти, які стосуються системи охорони здоров'я, підгрібаючи під себе всі закупівлі. А як вони здійснюються, ми бачимо на прикладі костюмів, які волонтери купують за 215 гривень, а МОЗ – за 488, провівши торги в один день", - вказала Сухорукова.

За її словами, таких дзвіночків дуже багато. Зараз роблять все, щоб поставити ручну, керовану людину керівником Національної служби здоров'я України. Сухорукова додала, що не знає "по кому продзвонить цей дзвін".

Детальніше читайте в інтерв'ю Оксани Сухорукової "Медреформа. Розтяжка президента", з якою для ZN.UA поспілкувалася Алла Котляр.