UA / RU
Підтримати ZN.ua

Суд у Києві почав розгляд справи «символу суддівської корупції» часів Януковича

Артуру Ємельянову загрожує до десяти років ув’язнення.

У Дніпровському районному суді Києва розпочалися слухання у справі колишнього судді Вищого господарського суду Артура Ємельянова, повідомляє «Громадське». Екссуддю обвинувачують у втручанні в автоматизовану систему суду, тиску на колег та винесенні неправомірних рішень.

Засідання 20 січня так і не відбулося – його перенесли через неявку кількох адвокатів та одного потерпілого. 

Підозрювані: Артур Ємельянов, Оксана Скрипай, Ярослава Шпильова, Ганна Сенько та Олександр Радченко, їм загрожує до десяти років ув’язнення.

Потерпілі: судді Ганна Бондаренко, Алла Зіневич (повідомила про тиск з боку Ємельянова, за її заявою Вища рада правосуддя звільнила суддю) та Сергій Ковтун, ТОВ «Киянка-Плюс» (корпоративний конфлікт, у якому обвинувачені стали на бік однієї зі сторін).

Сьогодні під судом чергували молодики, які представилися активістами організації «Нова столиця», серед них журналісти помітили представників праворадикальної організації «Традиції і порядок». Вони тримали плакати «Корупціонера на нари», «Суддя хабарник», «Ємельянов – паразит Феміди».

Кейс судді Ємельянова

У справі кілька епізодів, що стосуються роботи судді у Господарському суді Донеччини, Господарському суді Києва, Київському апеляційному господарському суді та Вищому господарському суді України упродовж 2009-2013 років.

«Фактично керівництво господарських судів контролювало, на кого з суддів випаде конкретна справа. І от були лояльні судді або ті, на кого здійснювався вплив. Але факт у тому, що було втручання у систему документообігу суду»,  - пояснив журналістам прокурор Олексій Клименко.

Одна з потерпілих суддів розповіла, як взимку 2014 року Ємельянов прийшов на збори суддів господарського суду Києва та, перервавши їх, почав висловлювати невдоволення рішеннями суддів у певних справах.

На думку ВРП, тоді заступник голови суду вдався до відвертого шантажу задля отримання можливості впливати на перебіг певних судових процесів. У відповідь на лояльність  Ємельянов обіцяв суддям «прикриття» у разі спроб правоохоронців розпочати певні кримінальні провадження.

Проти судді відкрили справу за ч. 3 ст. 368-2, ч. 3 ст. 209 КК України – можлива легалізація доходів, отриманих злочинним шляхом, за допомогою панамської компанії Restwood Products Corporation.

Так, депутат Київської облради В’ячеслав Соболєв називав його серед імовірних замовників замаху на себе. У грудні 2019 року кілери обстріляли автівку депутата, загинув трирічний син Соболєва. Імовірний мотив – бізнес-конфлікт через мережу магазинів «Обжора».

У грудні 2020 року «Схеми» оприлюднили розслідування, в якому розповіли про захоплення Віктором Татьковим майна «Зуєвського енергомеханічного заводу» (Донеччина). Ще одним фігурантом справи є голова Конституційного суду Олександр Тупицький.

За даними журналістів, вже після призначення на високу посаду Тупицький намагався вмовити бізнесмена Владислава Дрегера не давати свідчення про його роль у тих подіях, обіцяючи «вирішити питання». Автори матеріалу стверджують, що Тупицький теж міг отримати частку в підприємстві і оформив її на довірену особу.

А в одному з придбаних ним приміщень розташувалося відділення «Центробанку «ДНР».

Перспективи справи

За словами прокурора Клименка, в обвинувачення є вагомі докази провини обвинувачених, зокрема, висновки експертиз (однак правоохоронці не змогли зафіксувати, чи отримували підозрювані хабарі за свої «послуги).

Клименко не бачить явних ознак проявів затягування справи, однак захист обвинувачених понад рік ознайомлювався із матеріалами справи, що може свідчити про бажання відтермінувати передачу справи до суду.

Коментар ZN.UA

Судовий процес відбувається в умовах, коли система органів суддівського управління фактично розвалена: Вища кваліфікаційна комісія суддів зупинена парламентом восени 2019 року і не працює вже 26 місяців. А Вища рада правосуддя (конституційний орган) припинить свою роботу 26 січня через відсутність кворуму. Терміни відновлення роботи цих органів влада не озвучує.

Читайте також: ВРП схвалила відставку двох членів: пояснюємо, як це вплине на роботу судової системи

Нагадаємо, 18 жовтня 2016 року ГПУ повідомила про підозру суддям Вищого господарського суду України Артуру Ємельянову та Віктору Татькову. У січні 2017 року Вища рада юстиції (зараз Вища рада правосуддя) за клопотанням Генпрокуратури усунула суддю від роботи, а 4 червня 2018 року, з п'ятої спроби, звільнила його.