Україна очікує, що Європейський Союз у 2022 році почне перегляд політики сусідства і виробить новий формат співпраці з Україною, Молдовою і Грузією.
Саме перегляд повинен відкрити у 2027 році перспективу членства України в ЄС, заявила віцепрем'єр-міністр України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанишина під час онлайн-дискусії Київського безпекового форуму, присвяченого Дню Європи в Україні.
До того, як було розпочато Східне партнерство, Європейська Рада у 2008 році прийняв стратегію для України й на даному етапі досягнуто чимало в використанні потенціалу чинних форматів відносин України з ЄС, але прийшов час вироблення нової стратегії, вважає Стефанишина.
"Ми очікуємо, що у 2022 році Європейський Союз почне перегляд політики сусідства, який буде стосуватися всіх країн Східної Європи, що буде вироблений конкретний новий формат співпраці для Грузії, України, Молдови - країн, що прагнуть до членства. І ми очікуємо, що до 2027 року, коли Литва прийме головування в Раді ЄС, можна буде вийти на конкретні політичні рішення", - заявила вона.
Україна позитивно оцінює поточний стан відносин з ЄС, водночас політика сусідства на сьогодні потребує перегляду.
"Я знаю, що багато в європейських столицях готові приєднатися до цієї роботи, і Україна зможе отримати перспективу членства", - спрогнозувала віцепрем'єр.
Раніше ZN.UA повідомляло про те, що саміт планувався як мінізустріч лідерів країн-членів Альянсу, які повинні були познайомитися з президентом США Джо Байденом. При цьому спочатку планувалося, що саміт пройде без участі країн-партнерів, оскільки він буде сфокусований на обговоренні внутрішніх питань. При цьому співрозмовник ZN.UA зазначив, що у нього немає інформації, що на саміті НАТО заплановано обговорення анонсованої президентом Польщі Анджеєм Дудою "дорожньої карти" для України щодо виконання нею кроків щодо вступу в Альянс.
В останні місяці Офіс президента і МЗС стали активно піднімати питання надання Україні Плану дій щодо членства в НАТО (ПДЧ). 1 грудня 2020 року міністр оборони Андрій Таран заявив, що Україна сподівається отримати ПДЧ на саміті Альянсу.
Як раніше писало ZN.UA, на Банковій прагнуть, щоб лідери держав, грунтуючись на декларації Бухарестського саміту НАТО, дали доручення міністрам закордонних справ країн-членів організації почати процес з надання Україні ПДЧ. При цьому в Києві розраховують, що це питання буде вирішене або на саміті НАТО в Брюсселі 14 червня, або на саміті, який можливо відбудеться цієї осені.
Детальніше про те, як Київ хоче домогтися від НАТО виконання рішення Бухарестського саміту і чи вдасться Україні отримати хоча б План дій щодо членства, читайте в статті Володимира Кравченка "Обіцяного тринадцять (?) Років чекають".