UA / RU
Підтримати ZN.ua

Співробітники ОБСЄ виїжджають з окупованого Донецька: чому не варто панікувати

США та інші країни вивозять другорядних дипломатів з України, але про «евакуацію» не йдеться.

Співробітники Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ почали виїжджати з тимчасово окупованого Донецька, повідомляє агентство Reuters із посиланням на очевидців.

«Зараз шість автомобілів перетинають лінію розмежування через КПВВ «Олександрівка» у напрямку (підконтрольної території) України», – пише російський «Інтерфакс» із посиланням на власні джерела.

Співрозмовник журналістів уточнив, що може йтися саме про виїзд співробітників, оскільки раніше лінію розмежування перетинали дві-три автівки.

Що відбувається: раніше президент США Джо Байден закликав американських громадян виїхати з України, використовуючи особистий транспорт. Йдеться про другорядних співробітників посольств, членів їхніх сімей тощо. Ключові дипломати залишаються в країні, диппредставництва не закриватимуть.

Дипломатів вивозять не лише Сполучені Штати. У різних країнах власні алгоритми вивезення громадян із зон потенційного військового конфлікту. Імовірно, спостерігачі, які виїжджають з Донецька, виконують відповідні вказівки.

Немає приводу для паніки: від'їзд іноземців не варто розглядати як доказ наближення нападу - Захід досі сподівається розрядити ситуацію в регіоні дипломатичним шляхом, а остаточного рішення президентом РФ Владіміром Путіним ще не прийнято, вважають у Вашингтоні.

Читайте також: Держдеп наказав виїхати з посольства в Києві дипломатам, які не обіймають критично важливі посади. Надання консульських послуг вирішили призупинити

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, коментуючи заклики Байдена до американців залишити Україну, повідомив: вони не свідчать про радикальну зміну ситуації. Виїхати з України своїх громадян закликають Японія та Південна Корея, часткове вивезення дипломатів розпочала Росія.

Близько ста держав, включно з Німеччиною та Грецією, не планують скорочувати чисельність своїх диппредставництв в Україні. Аналогічної позиції дотримуються представництва ЄС, ОБСЄ, Ради Європи, ООН, НАТО та інших міжнародних і регіональних організацій.

Ескалація на Донбасі розглядається як один із можливих приводів для вторгнення в Україну. Цей наратив Кремля в інтерв'ю російському пропагандисту Дмітрію Соловйову повторив білоруський диктатор Алєксандр Лукашенко. У разі ескалації російсько-української війни на Донбасі «Білорусь діятиме як Росія», заявив диктатор.