Спецслужби Російської Федерації намагалися в розмові телефоном спровокувати предстоятеля Православної церкви України (ПЦУ) митрополита Епіфанія. Як повідомила прес-служба (ПЦУ), 21 грудня був здійснений дзвінок від імені голови Комітету закордонних справ Європейського Парламенту Девіда Макалістера.
У ПЦУ зазначили, що під час розмови почали звучати провокаційні питання, зокрема про "захоплення Лаври", про підтримку тих чи інших кандидатів на виборах, про ставлення до прав гомосексуалістів і тому подібне.
"Митрополит Епіфаній висловлював ті самі думки, що і у всіх публічних виступах: Українська Церква виступає проти насильства і розпалення ворожнечі, вона відкрита до діалогу; ніякого "захоплення Лаври" не може бути, а розмови про "захоплення" мають на меті сіяти напругу в суспільстві. Церква дотримується біблійної позиції, визначаючи одностатеві стосунки як гріх, і цю думку поділяє більшість українського суспільства. Також Церква не втручається у політичний процес та не вказує своїм вірним, яких кандидатів чи партії слід підтримувати", - йдеться у заяві.
Повідомляється, що протягом розмови у митрополита Епіфанія з'явилося відчуття, що це провокація, тому він його завершив.
"З досвіду відомо, що не отримавши якихось вигідних для себе відповідей під час розмови, провокатори здійснюють монтаж запису, компонуючи окремі слова і фрази. Тому у випадку, коли в медіа з'являться якісь фрагменти розмови, аудиторія повинна враховувати вище сказане і не довіряти їм", - підкреслили у ПЦУ.
Верховна Рада 20 грудня прийняла у цілому закон, що зобов'язує колишню Українську православну церкву Московського патріархату в своїй назві вказати належність до Російської православної церкви. Зміни до назви та статуту мають бути внесені впродовж чотирьох місяців після набуття законом чинності.
15 грудня Об'єднавчий Собор, що проводився у Софії Київській, обрав митрополита Переяславського і Білоцерківського Епіфанія (Думенка) головою помісної української церкви. 6 січня він отримає від Вселенського патріарха Варфоломія Томос про автокефалію української церкви.
Натомість УПЦ МП заявила про невизнання результатів собору та підтвердила заяву про припинення євхаристійного спілкування з Констинопольським патріархатом.
Докладніше читайте в матеріалі Катерини Щоткіної "На півдорозі до Храму" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".