UA / RU
Підтримати ZN.ua

Снаряд і раптова смерть: NYT про те, як росіяни продовжують мучити звільнену правобережну Херсонщину

Місяць тому щасливі херсонці зустрічали українських військових, але там досі горе.

Вибухи прогриміли в центрі Херсона, який нещодавно було звільнено від російської окупації. Швидка перевірка з українською групою швидкого реагування підтвердила, що це був російський обстріл, і що він був націлений на крихітне поселення, яке мало або не мало стратегічного значення на березі широкої Дніпра. Про страждання, які росіяни продовжують завдавати звільненому Херсону та його околицям, йдеться у репортажі The New York Times.

У багатьох щоденних звітах про війну в Україні панує похмура одноманітність. Місто чи село вражають снарядами та ракетами, ведеться облік загиблих і поранених. А світ знизує плечима та йде далі, часто не помічаючи жахливого впливу на сім’ї та життя.

Того дня Росія випустила пів десятка снарядів по населеному пункту біля Херсона. Одразу після цього жителі кидалися туди-сюди, іноді на швидку руку, шукаючи жертв, допомагаючи пораненим і гасячи будь-яку пожежу. 

Читайте також: Винахідливі лікарі та фейковий спалах Covid: WSJ про те, як персонал херсонської лікарні віртуозно опирався окупантам

Незабаром з'ясувалося, що загинув Дмитро Дудник, тіло якого лежало просто в під'їзді будинку його тещі Світлани Зубової. Вона готувалася приготувати обід і пан Дудник щойно приніс їй плитку шоколаду, щоб вони поділилися за чаєм після їжі, коли снаряди вдарили по околицях.

Один вибухнув на її подвір’ї, вбивши Дмитра Дудника. Коли сусіди пробігли з відрами води, щоб загасити полум’я двох сусідніх будинків, він лежав у калюжі крові на підлозі.

38-річний Дмитро Дудник працював моряком на вантажному судні, але через війну його контракт розірвали. Лише два тижні тому він відправив свою дружину та двох доньок, 8 і 13 років, погостювати з батьками в сусідньому місті Миколаєві, оскільки безпека навколо Херсона погіршилася після відходу російських військ, які почали кидати артилерійські снаряди по місту. Але він захотів залишитися в Херсоні, щоб доглядати собак і курей у своєму будинку по сусідству з тещею.

Вибухи раптово розбили ранкове повітря. 

«Останніми його словами були: "Мамо, ось тобі шоколадку"», – розповіла Світлана Зубова.

Читайте також: Картина повторюється: репортаж NYT про чергове масове поховання на Херсонщині

На вулиці горіли два будинки, коли приїхали пожежники та швидка допомога. Власник одного будинку, який назвався Павлом, намагався полагодити відро з водою, коли полум’я лизало дірку в даху. Сусіди прибігли до його будинку з відрами води, а інші допомагали людям діставати близьких із пошкоджених будинків.

83-річний Анатолій Анатолійович притулився до сусідського паркану, коли полум’я охопило його будинок. Він був сліпим і не знав, де його дружина.Перед обстрілом вона ходила в магазин.

Пожежники розбризкували воду на його будинок, доки їхній резервуар не висох. Запитали у мешканця, чи є на вулиці водопровід. Він був, але води не було. Херсон був майже без електрики та водопроводу, оскільки росіяни знищили більшість інженерних комунікацій міста під час відступу. На допомогу прибула друга вантажівка, але будинок уже був потрощений.

В іншому сильно зруйнованому будинку медики винесли прикуту до ліжка 85-річну жінку Людмилу, доставивши її до сусіда навпроти. Людмилі віддали кімнату сусідської доньки, а її родина почала фотографувати пошкодження свого будинку – за їх словами, для страховки.

Читайте також: НАТО планує посилити захист від безпілотників та ракет — Bloomberg

Дружина та батьки Дмитра Дудника прибули з Миколаєва з криками та плачем кинулися до його тіла, де воно все ще лежало через поріг. Його дружина плакала біля нього, коли собака кружляв у нього під ногами.

«Чому? Чому ти?» – кричала в небо його мати Ірина.

Співробітники швидкої допомоги відмовилися його забирати, сказавши родині, що їм потрібно викликати морг.

«Я просив його піти, – сказав його батько Віктор, – ще сьогодні вранці. Він сказав: “Я не хочу виходити з дому, собаки, кури". Але кому це все зараз потрібно?”»

Для фіксації смерті прибула поліція. Світлана Зубова подзвонила за номерами моргу, які їй дали правоохоронці, але перший номер не спрацював, а людина, що відповіла на другий, сказала, що не може їхати до Херсона. Потім на мобільному рахунку закінчилися гроші. Зрештою, бригада таки з’явилася, щоб витягнути труп чоловіка.

Ходячи подвір’ям, Світлана Зубова відкидала зі стежки уламки бомби.

«Я не знаю, що мені тепер робити, – сказала вона, – як жити далі».

Коли метушня вщухла, маленька громада на березі річки здавалася незаслуженою, навіть безглуздою ціллю російських снарядів, оскільки там не було жодних ознак українських військ. Але, мабуть, у цій жорстокій війні невибіркового російського насильства саме в цьому була суть.