UA / RU
Підтримати ZN.ua

Слідчі ООН знайшли докази воєнних злочинів російських окупантів в Україні

Експерти ООН з прав людини представили докази.

Команда експертів, призначена вищим правозахисним органом ООН для вивчення порушень прав людини в Україні, заявила, що її початкове розслідування виявило докази воєнних злочинів у країні після повномасштабного вторгнення Росії, повідомляє AP.

Експерти Комісії з розслідування ситуації в Україні, уповноваженої Радою ООН з прав людини, наразі зосередилися на чотирьох областях – Київській, Харківській, Сумській та Чернігівській.

Представляючи свої найширші висновки станом на сьогодні, вони цитували свідчення колишніх полонених про побиття, ураження електричним струмом і примусове роздягання в російських слідчих ізоляторах. Експерти ООН висловили серйозну стурбованість щодо страт у чотирьох регіонах.

«Ми були вражені великою кількістю страт у районах, які відвідали. Наразі комісія розслідує такі випадки смерті в 16 містах і селищах», – сказав голова Комісії Ерік Мозе. При цьому, він не уточнив, хто саме або яка сторона війни скоїла вбивства.

Він заявив, що його команда отримала та документує «достовірні звинувачення щодо багатьох інших випадків страт».

Під час 10-денної поїздки в Україну у червні команда ООН відвідала Бучу, місто під Києвом, де українська влада виявила масові поховання та тіла, розкидані на вулицях після виходу російських військ наприкінці березня.

Ці висновки повторюють повідомлення про руйнування, смерть і відчай в Україні після того, як президент Росії Владімір Путін 24 лютого віддав наказ про вторгнення.

Робота Комісії може зрештою сприяти роботі прокурорів Міжнародного кримінального суду, які могли б висувати звинувачення у воєнних злочинах, хоча залишається невизначеним, чи Росія або інші ймовірні винуватці постануть перед правосуддям.

Посол з особливих доручень МЗС України Антон Кориневич приєднався до представників низки західних країн, які висловилися проти війни Москви після презентації Комісії. Російська делегація бойкотувала засідання.

Кориневич закликав створити спеціальний трибунал, який мав би юрисдикцію «щодо злочину агресії проти України» та розпочав би розслідування проти причетних до цього російських політичних і військових керівників.

Він сказав, що притягнення до відповідальності має вирішальне значення на тлі порушення прав людини і звірств, пов’язаних з агресією Росії, але також підкреслив, як наслідки війни «поширилися на світ і «поставили численні країни на межу голоду, загострили бідність, створили загрозу ядерної катастрофи, небаченої раніше» і завдали шкоди засобам існування мільйонів людей у ​​всьому світі.

Слідчі Комісії відвідали 27 міст і селищ, а також могили, центри ув'язнення та тортур; опитано понад 150 потерпілих і свідків. Експерти зустрілися з правозахисними групами і урядовцями, сказав Мозе.

«На підставі зібраних Комісією доказів вона дійшла висновку, що в Україні були скоєні воєнні злочини», – заявив він.

Глава Комісії додав, що команда дослідила два випадки жорстокого поводження з російськими солдатами з боку українських сил. Також він повідомив, що невизначена кількість російських солдатів скоїли злочини сексуального або гендерного насильства, жертвами яких стали люди віком від 4 до 82 років.

Комісія планує поступово розширювати своє розслідування, охоплюючи інші сфери, включно з фільтраційними таборами для утримування або депортації людей, примусове переміщення українців, а також прискорене усиновлення дітей.

«Докази звірств Росії з кожним днем ​​стають все жахливішими, особливо нещодавно з виявленням масових поховань в Ізюмі, де тіла мають сліди тортур», — сказала представниця США в Раді з прав людини Мішель Тейлор.

Тейлор закликала експертів ООН продовжувати «вивчати все більше доказів російських операцій фільтрації, примусових депортацій і зникнень».

Вона посилалася на «численні джерела», які вказували, що російська влада допитувала, затримувала та/або примусово депортувала від 900 тисяч до 1,6 мільйона громадян України. Тейлор також розповіла, що українських дітей депортували та поміщали в російські дитячі будинки для усиновлення.

 «Не сумнівайтеся, ми притягнемо винних у цих злочинах до відповідальності», - заявила представниця Німеччини Катаріна Сташ.

Читайте також: Ердоган не визнав Росію винною в масових похованнях на Харківщині

Прагнучи притягнути до відповідальності Путіна&Ко, українська влада і юристи-міжнародники працюють над створенням Спеціального трибуналу, який розглядатиме злочин агресії Росії проти нашої країни. Чи вдасться Києву реалізувати цю ініціативу? Про складнощі створення Спецтрибуналу читайте у статті Володимира Кравченка «Як покарати Путіна за війну з Україною?».