Демографічний криза в Україні відчутна як ніколи, прогнозується, що до 2050 року населення може зменшитися на 20%, причому населення у віці 25-64 року може зменшитися на третину. Такі ж показники можна спостерігати в Болгарії, Латвії та Литві, але в Україні ситуація більш складна.
Кількість населення працездатного віку зменшується не тільки через низьку народжуваность та міграційні втрат, але й через відсутність стійкого прогресу в зниженні рівня передчасної смертності і зростання очікуваної тривалості життя на початку працездатного періоду. Про це ZN.UA розповіла провідний науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень імені М. в. Птухи НАН України Лідія Ткаченко.
Швидке скорочення населення працездатного віку посилюється більш довгим навчанням, "бумом" вищої освіти, збільшення середнього віку вступу в шлюб і народження першої дитини, модою на "волонтерство" замість зайнятості і т. п.
Загальна чисельність молоді у віці 15-24 роки дуже маленька і за останні п'ять років вона стабільно зменшується: з 38,4% в 2014 році до 33,7% у 2018-му.
"У зв'язку з цим увага політиків і суспільства прикута до проблем працевлаштування наймолодшої групи, а інші залишаються без уваги. Об'єктивні статистичні дані підтверджують, що частка вікової групи 15-24 роки у загальній чисельності безробітних менше 15%, оскільки в цілому їх присутність на ринку праці незначна", - розповідає Лідія Ткаченко.
На молоде покоління покладається занадто багато надій щодо розвитку країни, але насправді їх кількість занадто мала, щоб кардинально змінити ситуацію на ринку праці або в цілому в економіці. Разом з тим роль старших поколінь недооцінюється, хоча вже зараз більше половини робочої сили становлять люди у віці 40 років і старше.
Разом з тим серед населення у віці 60-70 років рівень участі в робочій силі і рівень зайнятості навіть скоротилися; понад 30% зайнятих цього віку залучені у неформальну зайнятість. У жінок у віці 50-59 років рівень безробіття за останні п'ять років зросла з 4,4 до 6,8%. Ця динаміка свідчить про недостатній супроводі пенсійної реформи активними заходами політики на ринку праці.
Детальніше про нинішній ситуації на ринку праці в Україні та вплив на нього демографіченої кризи читайте у статті Лідії Ткаченко "Старим тут не місце. Що робити з віковими дисбалансами на ринку праці".