UA / RU
Підтримати ZN.ua

Швейцарія проти конфіскації заарештованих активів РФ, Великобританія - за

На конференції з відновлення України в Лугано виявились як прихильники, так і противники ідеї передачі заморожених активів держави-агресора — РФ на користь України як жертви невмотивованої агресії.

Пропозиції щодо конфіскації заморожених російських активів на суму до $500 млрд для фінансування відновлення України зустріли рішучий опір з боку Швейцарії, де відбувається міжнародна дводенна конференція з відродження України, повідомляє The Guardian.

Читайте також: Голова МЗС Британії анонсувала План Маршалла для України

Президент Швейцарії Ігнаціо Кассіс виступив проти цього плану в ході. За його словами, захист прав власності є основним у ліберальній демократії. На заключній прес-конференції в Лугано він наголосив, що деякі лідери серйозно побоюються, що пропозиції щодо конфіскації російських активів створять небезпечний прецедент, і тому потребують конкретного юридичного обґрунтування.

"Право власності, право на майно – це фундаментальне право, право людини", - сказав він, додавши, що такі права можуть бути порушені, але лише за умови наявності правової основи.

Швейцарія - одна з багатьох країн із жорсткими законами про банківську таємницю, яка без ентузіазму ставиться до вилучення приватної власності в політичних цілях.

Зі свого боку, глава МЗС Великобританії Ліз Трасс підтримала ідею конфіскації заморожених активів агресора, тобто РФ, на користь України.

Читайте також: Британське МЗС ініціювало конфіскацію російських активів та передання їх жертвам війни в Україні

У свою чергу, прем'єр-міністр України Денис Шмигаль визнав, що це лише початок дискусії. "Ми пропонуємо знайти формулу для створення національного та міжнародного законодавства для можливості конфіскації заморожених активів у разі неспровокованої агресії, що буде правилом", - сказав він.

"Ми як країна, яка є жертвою неспровокованої агресії, будемо дуже голосно заявляти про цю можливість, тому що розуміємо, що агресор, який вбиває наших людей, руйнує нашу інфраструктуру, наші школи, наші лікарні має за це заплатити", — підкреслив. Шмігаль.

Він також зазначив, що у всьому світі заморожені російські активи на суму від $300 до $500 млрд.

У квітні державний секретаріат з економічних питань (SECO) Швейцарської конфедерації оголосив про заморожування російських активів на суму 9,7 млрд. швейцарських франків, але з того часу частина цих грошей була розблокована. Одним із спірних питань є те, якою мірою члени сім'ї олігарха, який потрапив під санкції, можуть зберегти власність у Швейцарії.

Нагадаємо, раніше ми повідомляли, що навіть після того, як Берн дзеркально ввів у себе всі санкції, реалізовані США та ЄС проти російських олігархів (а в цьому списку по всьому світу зараз перебувають вже приблизно 900 осіб), у Швейцарії на даний момент заморожено російських активів всього на якихось 8 мільярдів доларів чи 7,7 млрд швейцарських франків.

Для порівняння, на острові Джерсі, географічні координати якого мало кому відомі, заморожено 7 млрд доларів активів, пов'язаних із одним лише російським магнатом Романом Абрамовичем.

Швейцарська банкірська асоціація (Schweizerische Bankiervereinigung SBVg) нещодавно підрахувала, що загалом у швейцарських банках зберігається близько 150-200 мільярдів швейцарських франків (155-207 мільярдів доларів) російських грошей.

Представники більш ніж чотирьох десятків країн та двох десятків міжнародних організацій, таких як Європейський інвестиційний банк та Організація економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), підписали сьогодні за підсумками двох днів консультацій, що пройшли в місті Лугано в кантоні Тичино, т.зв. "Декларацію Лугано".

У підсумковому документі учасники Конференції виклали сім критеріїв відродження України, включаючи протидію корупції, відданість демократичним цінностям, забезпечення прозорого та підзвітного стилю управління країною, розвиток основних прав та свобод людини та громадянина. Саміт був організований президентом Швейцарії Іньяціо Кассісом та прем'єр-міністром України Денисом Шмигалем.

Президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн брала участь у його роботі особисто, президент України Володимир Зеленський виступив на конференції в режимі онлайн.