UA / RU
Підтримати ZN.ua

Що українці вважають "зрадою", а що "перемогою" у врегулюванні в Донбасі

Які сценарії реінтеграції Донбасу українці сприймуть як перемогу, а які - як поразка?

Як показують результати опитування компанії "Нью Імідж Маркетинг Груп" на замовлення Українського інституту майбутнього, суспільство, третина якого готова реінтегрувати Донбас "як можна швидше і при будь-яких умовах", в той же час визнає перемогою дуже обмежене число опцій. Про це у своїй статті "Щоб у нас все було і нам за це нічого не було" для ZN.UA пише оглядач відділу міжнародної політики Тетяна Силіна.

"Ця частина дослідження, за ідеєю, має бути особливо цікава команді президента Зеленського, яка уважно відстежує й чутливо реагує на суспільні настрої. Які сценарії реінтеграції Донбасу українці сприймуть як перемогу, а які - як поразку? Певною мірою і від відповідей на ці запитання залежатиме визначення подальшої лінії офіційного Києва з врегулювання в Донбасі, а також позиція України в мінському та нормандському форматах", - зазначає вона.

Максимальне число голосів - 65% - набрала програма фінансування відновлення Донбасу за рахунок компенсацій Росії: 40% наших співвітчизників вважають це повною перемогою, 25% - швидше перемогою (табл. 3).

Єлизавета Чижик, ZN.UA

Крім того, майже для стількох українців - 63% - перемогою стане "повернення регіону без будь-якого особливого статусу, - на звичайних підставах, як у будь-якого регіону (області) України" (для 41% це повна перемога, для 22% - швидше, перемога) (табл. 2).

Єлизавета Чижик, ZN.UA

У рейтингу "переможних сценаріїв" "програма фінансування відновлення Донбасу за рахунок допомоги Заходу" (набрала 59%) на 10% випередила навіть "військову операцію, що завершиться розгромом формувань "ДНР/ЛНР", яку перемогою ("повною" або "швидше") назвали 49% учасників опитування.

"Ось, власне, і всі можливі вікторії в очах українців. Ну плюс ще "передача контролю над регіоном (на певний час) міжнародній місії (міжнародній адміністрації) з підтримання миру" та "введення миротворців, які контролюватимуть лише лінію розмежування", - набрали по 38% кожна: при тому що повною перемогою ці опції вважають лише 14 і 13%, відповідно, а 23% опитаних стосовно кожного з цих двох пунктів "не мають однозначної позиції", вважаючи їх "частково перемогою, частково поразкою", - пише Силіна, нагадуючи, що офіційно Україна завжди була категорично проти того, щоб можлива миротворча місія контролювала лише лінію розмежування, і наполягала на тому, щоб миротворці контролювали всю територію ОРДЛО, включаючи ділянку кордону України з РФ.

Наголошується, що більшість розглянутих у дослідженні сценаріїв українці віднесли до поразок.

"Найграндіознішою з них, за результатами опитування, виглядає "проголошення незалежності "ДНР/ЛНР", - три чверті респондентів назвали його поразкою (57% - повною, ще 18% - швидше). Навіть "анексія "ДНР/ЛНР" з боку РФ" розглядається як поразка меншою кількістю українців (68%), ніж "добровільне" вирушення непідконтрольної частини Донбасу у вільне плавання", - йдеться в матеріалі (табл. 2).

До програшу України також віднесли "проведення місцевих виборів у Донбасі не за українським законодавством, без допуску ЦВК, українських політичних партій і ЗМІ", "створення в ОРДЛО місцевої "народної міліції" без участі української поліції", "широка амністія (для всіх, незалежно від вчинюваних дій)", "роззброєння формувань "ЛНР/ДНР", але без контролю над кордоном", "зміни до Конституції України з гарантуванням особливого статусу", "постійний особливий статус, що гарантується окремим законом", "проведення місцевих виборів в ОРДЛО до отримання контролю над кордоном, роззброєння і виведення російських військ", вибори в ОРДЛО у Верховну Раду України до виконання всіх вищезазначених умов, фінансування відновлення Донбасу з держбюджету України.

"Доки адміністрація Зеленського міркує над альтернативами "Мінську", "якщо "Мінськ" не спрацює", і обдумує варіант "стіни", народ уже визначився і 56 відсотками зарахував "замороження конфлікту зі зведенням стіни між контрольованими та неконтрольованими територіями" до програшів. Навіть варіант "м'якої заморозки" українцям не до душі: "заморожування конфлікту з активною гуманітарною взаємодією" поразкою вважають 40% респондентів (21% - повною, 19% - швидше)", - пише Сіліна.

Детальніше про те, як українське суспільство бачить повернення Донбасу, читайте в статті Тетяни Силіної для ZN.UA "Щоб у нас все було і нам за це нічого не було".

Дослідження "Оцінка соціально-політичних настроїв населення України - лютий 2020" підтверджує суперечливість переконань громадян України щодо Донбасу.

Соціологічне опитування було проведене компанією "Нью Імідж Маркетинг Груп" на замовлення Українського інституту майбутнього 13–23 лютого 2020 року. Частиною цього проєкту, який охоплює всю Україну (крім окупованих територій Донецької та Луганської областей і АР Крим), була, зокрема, й оцінка деяких аспектів встановлення миру в Донбасі. Опитування проводилося face-to-face за структурованою анкетою на планшеті на базі додатку "Лемур" у домогосподарствах респондентів. Вибірка становила 2410 осіб і представляє доросле населення України (18 років і старші). Статистична погрішність не перевищує 2,05%.