Служба безпеки України вже отримала матеріали справи про вбивство активістки Катерини Гандзюк, які до СБУ ще минулого тижня направила Нацполіція. Про це заявив глава СБУ Василь Грицак, додавши, що до наступного тижня навряд чи вдасться встановити замовника вбивства, як про це заявляв генпрокурор Юрій Луценко.
"Так, ми вже отримали кримінальне провадження, воно об'єднане з тим виробництвом, яке було у нас щодо особи замовника, активно ведеться робота", - повідомив Грицак під час брифінгу в Києві.
Він додав, що чув заяву Луценка про те, що генпрокурор наступного тижня сподівається побачити результат щодо встановлення замовників убивства Гандзюк. Однак, за словами Грицака, ще не проведені відповідні процесуальні дії, тому для таких тверджень недостатньо підстав.
"Я усвідомлюю відповідальність і свою, і наших оперативних співробітників, в першу чергу, слідчих підрозділів, у необхідності якнайшвидшого внесення ясності і притягнення винних до відповідальності", - заявив Грицак.
Він зазначив, що як тільки у справі з'являться новини, що заслуговують уваги і не нашкодять слідству, їх повідомлять. Грицак також додав, що СБУ працює не тільки з тими матеріалами, що передала поліція, але й співпрацює з активістами.
У четвер, 8 листопада, у Верховній Раді відбулося перше засідання Тимчасової слідчої комісії (ТСК), створеної для вивчення розслідування вбивства Катерини Гандзюк та нападів на інших громадських активістів. Перше виїзне засідання ТСК має пройти в Херсоні.
Катерина Гандзюк померла 4 листопада в київській лікарні. Офіційна причина смерті: поліорганна недостатність та хімічні опіки 39% тіла внаслідок нападу з використанням хімічної речовини.
Після смерті Гандзюк кримінальну справу про замах на неї перекваліфікували за статтею "закінчене умисне вбивство".
За даними ЗМІ та активістів, помічник народного депутата від "Блоку Петра Порошенка" Миколи Паламарчука Ігор Павловський є посередником між виконавцями і замовником вбивства активістки Катерини Гандзюк. Саме він передавав грошові кошти керівнику групи виконавців - Сергієві Торбіну. Після затримання групи виконавців Павловський був готовий здати замовника вбивства, але зміг домовитися з правоохоронними органами.
31 липня Гандзюк облили концентрованою сірчаною кислотою біля під'їзду її будинку в Херсоні. Постраждалу госпіталізували з хімічними опіками 40% тіла.
Поліція кваліфікувала напад на активістку як "хуліганство", але згодом перекваліфікувала на "умисні тяжкі тілесні ушкодження, вчинені з метою залякування потерпілого" і "замах на вбивство, вчинений з особливою жорстокістю".
3 серпня генеральний прокурор Юрій Луценко передав розслідування справи в Службу безпеки України. У Гандзюк – давній конфлікт із керівництвом херсонської поліції, яке вона звинувачувала у хабарництві.
Того ж дня поліція відзвітувала про затримання підозрюваного в нападі на Гандзюк – раніше судимого мешканця Херсона Миколи Новікова. Суд заарештував його на 60 діб без права внесення застави. Сама потерпіла та свідки Новікова не впізнали. Гандзюк також наполягала на тому, що затриманий, швидше за все, непричетний до нападу на неї. 22 серпня прокуратура відмовилася від висунутої йому раніше підозри, і Новікова звільнили з-під варти.
У другій половині серпня поліція затримала ще п'ятьох підозрюваних. За версією слідства, Володимир Васянович мав подати сигнал про те, що Гандзюк вийшла з під'їзду. Микита Грабчук – облити її кислотою, попередньо купленої Віктором Горбуновим. Водієм групи був В'ячеслав Вишневський. на Сергія Торбіна як на організатора замаху вказали інші члени групи. Всі підозрювані брали участь в АТО в складі добровольчих підрозділів, а Торбін у 1997-2000 роках працював у херсонській міліції на посади оперативника.