UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія в ТКГ знову запропонувала «інспектувати» українські позиції у Донбасі – Арестович

Реанімація пропозиції «інспекції під Шумами» подається як ефективний механізм припинення обстрілів.

Росія не відмовилася від ідеї «інспекції» підконтрольними бойовиками українських позицій в Донбасі та продовжує просувати її у межах Тристоронньої контактної групи, видаючи за дієвий механізм контролю режиму припинення вогню.

«Російська делегація хоче, скориставшись загостренням на фронті, яке вона сама і створює, проштовхнути механізм додаткового контролю режиму припинення вогню. (...) Росіяни вимагали повторити або легалізувати таку річ, як інспекція наших позицій, як (пропонувалося) в Шумах», - розповів «Укрінформу» речник української делегації у ТКГ Олексій Арестович.

Головна мета цього механізму - легалізація терористичних угруповань «Л-ДНР» як сторони конфлікту і переведення Росії у статус посередника. Україна такі «конструктивні» пропозиції Кремля відкинула.

Українська сторона готова розглядати додаткові механізми контролю режиму тиші, але точно не коштом того, що Росія буде представлена як посередник, а не як сторона конфлікту, і точно не коштом «інспекцій» наших позицій бойовиками, уточнив він.

Вперше ідея щодо «спільних інспекцій» пролунала в ТКГ 9 вересня 2020 року. Сторони погодили «інспектування» українських позиції поблизу населеного пункту Шуми на Донеччині. Приводом стала заява бойовиків «ДНР» про нібито облаштування в цьому районі нових позицій ЗСУ.

До складу інспекційної групи мали увійти українські військові, бойовики і спостерігачі ОБСЄ. Терористи «ДНР» планували відправити у неї генерал-майора Збройних сил РФ Руслана Якубова (Вахітова).

Через неадекватні вимоги бойовиків (фото- і відеозйомка на позиціях тощо) і спротив проукраїнських сил пропозицію так і не було реалізовано. Зрозумівши, що не отримає бажаного, РФ заблокувала переговори в ТКГ.

Читайте також: Кулеба про ескалацію в Донбасі: "Росія тестує Вашингтон і шле сигнал Заходу"

У середу, 7 квітня відбулося екстрене засідання Тристоронньої контактної групи, ініційоване Україною для обговорення загострення в Донбасі. Представники РФ підтвердили свою прихильність режиму припинення вогню, але лише на словах. Підсумковий документ, запропонований ОБСЄ, росіяни підписувати відмовилися.

Ситуація на сході України погіршилася наприкінці минулого місяця. 26 березня бойовики прицільно обстріляли позиції ЗСУ під Шумами, що на Донеччині, четверо українських військових загинули, ще двоє дістали поранення. Окупанти стріляли саперам у спину, провокуючи вогонь по водонасосній станції, що забезпечує водою мешканців тимчасово окупованих і підконтрольних Україні територій.

На думку Арестовича, нове загострення пов’язано з трьома причинами: навчаннями НАТО, новою холодною війною між США та Росією, а також прагненням Кремля домогтися поступок на нормандському саміті.

Ескалацію в Донбасі засудили західні партнери України, Німеччина і Франція закликали «обидві сторони до стриманості та негайної деескалації».