UA / RU
Підтримати ZN.ua

Рада вимагає від Ірану визнати повну відповідальність за авіакатастрофу МАУ - заява

Верховна Рада прийняла заяву щодо збитого українського літака над Тегераном.

Верховна Рада ухвалила проєкт постанови про заяву щодо збиття Іраном літака "Міжнародних авіаліній України". За документ проголосували 368 народних депутатів. Документ включили до порядку денного під час пленарного засідання, 14 січня.

"Верховна Рада України висловлює глибокі і щирі співчуття родинам і близьким усіх загиблих та парламентам країн, громадяни яких стали жертвами катастрофи 8 січня 2020 року, та колективу авіакомпанії "Міжнародні авіалінії України" у зв'язку із втратою колег, високий професійний рівень яких не викликає жодного сумніву", - йдеться в додатку до проєкту постанови.

У документі також вказано, що Верховна Рада очікує офіційних вибачень від Ірану за збиття українського літака та загибель його екіпажу й пасажирів, а також закликає визнати свою повну відповідальність.

"Верховна Рада України наполягає на необхідності проведення прозорого, незалежного та всебічного розслідування обставин цієї трагедії і закликає керівництво Ісламської Республіки Іран до відкритої співпраці з іноземними державами та міжнародними організаціями, а також надання усілякого можливого сприяння їхній роботі", - йдеться у додатку.

Вказано, що катастрофа привернула увагу до наявних системних проблем в організації авіаруху цивільних літаків над Іраном. Ці проблеми потребують ретельного вивчення та вирішення.

Народні депутати закликали світову спільноту та міжнародні організації підтримати Україну в її прагненні розслідувати авіакатастрофу, встановити всіх винних та покарати їх, а також повернути тіла загиблих. Також Рада закликала підтримати виплату іранською стороною компенсації за збиття літака.

"Верховна Рада України закликає Міжнародну організацію цивільної авіації (ІКАО) вжити заходів зі своєчасної оцінки ризиків польотів цивільної авіації з метою запобігання подібних трагедій у майбутньому, а також звертається до всіх міжнародних партнерів з пропозицією спільно розробити для цього дієві політичні й технічні механізми", - йдеться у заяві.

Парламент закликав державні органи України у повній мірі інформувати суспільство про результати розслідування катастрофи.

Читайте також: Авіакатастрофа МАУ: Іран відправить "чорні скриньки" у Францію

Вранці 8 січня в Ірані зазнав аварії літак "Міжнародних авіаліній України", який летів з Тегерана до Києва. В авіакатастрофі загинуло 11 громадян України – двоє пасажирів і дев'ятеро членів екіпажу. Крім українців на борту літака перебували громадяни Ірану, Канади, Німеччини, Великої Британії, Швеції та Афганістану: загалом 176 осіб.

Іран спершу заперечував власну причетність до катастрофи, відразу заявивши про технічну несправність літака 2016 року випуску, що пройшов обстеження за день до вильоту.

Однак 11 січня командувач аерокосмічними силами Корпусу вартових Ісламської революції Амір Алі Хаджизаде взяв на себе всю відповідальність за катастрофу. Згідно з офіційною версією, цивільний борт збили помилково.

Про те, що Boeing був атакований ППО Ірану, заявляли лідери США, Великої Британії, Канади і НАТО. У Тегерані цю версію відкидали, звинувачуючи Сполучені Штати в "психологічній війні".

Влада України на заяви західних партнерів реагувала стримано, і президент Володимир Зеленський закликав дочекатися завершення розслідування і утримуватися від спекуляцій. Але після визнання Тегерана секретар РНБО Олексій Данилов заявив, що справжня причина авіакатастрофи була відома йому ще 8 січня. Тим не менш, раніше в РНБО стверджували, що розглядають сім версій.

Докладніше про катастрофу читайте в матеріалі Сергія Немирича "Жвавий жах 2020" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".