UA / RU
Підтримати ZN.ua

Верховна Рада підтримала заборону використання пальмової олії у харчових продуктах

Закон направлено на гармонізацію українського законодавства у сфері дитячого харчування

Закон про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення якості харчових продуктів, що споживаються дітьми, прийнято Верховною Радою. За ухвалення законопроєкту №5148 в цілому проголосували 293 народних депутати.

Про це повідомляється на сайті Верховної Ради.

Читайте також: В Україні мають намір заборонити пальмову олію в продуктах харчування

Закон направлено на гармонізацію українського законодавства у сфері дитячого харчування з вимогами законодавства Європейського Союзу.

Зокрема,  закон забороняє використання гідрогенізованої пальмової олії, гідрогенізованих рослинних жирів, пальмового стеарину, продуктів гідрогенізації олій (маргарину, спреду). також інгредієнти на основі пальмової олії не повинні бути присутні не тільки у продуктах, які призначені саме для дітей, але і в інших, наприклад, морозиві.

За висновками експертів Всесвітньої організації охорони здоров’я вживання пальмової олії призводить до ожиріння і розвитку хронічних захворювань в глобальному масштабі, а її виробництво завдає шкоди природі. 

Пальмову олію видобувають із плодів рослини Elaeis guineensis, відомої як олійна пальма, вона  лідирує у виробництві напівфабрикатів і готових продуктів, міститься в твердих жирах рослинного походження, таких як маргарин і топлене масло «ГХІ», кондитерській продукції, і нерідко присутня в легких готових закусках, випічці, фритюрах і інших смажених виробах.

Виробники пальмової олії витрачають чимало зусиль, щоб переконати споживачів в її нешкідливості - або навіть користі для здоров'я.  Однак доповідь ВООЗ, підготовлена на основі 48 наукових досліджень, спростовує ці твердження. Зокрема, аналіз робіт, який провели експерти організації, продемонстрував переконливий зв'язок між збільшенням споживання пальмової олії в 23 країнах світу - і підвищеним рівнем смертності від ішемічної хвороби серця, який там зафіксували.

Кілька країн з високим рівнем доходів практично повністю відмовилися від використання промислово вироблених трансжирів, ввівши законодавчі обмеження на їх утримання в розфасованих харчових продуктах.

Закон набуває чинності з дня, наступного за днем його опублікування, а буде введений в дію через один рік з дня набуття чинності. За цей час всі процеси та документи мають бути приведені до відповідності закону. Зараз документ чекає на підпис президента.

Читайте також: Росія обміняє надманеврені винищувачі на каучук і пальмову олію

У Всесвітній організації охорони здоров'я (ВООЗ) оновили рекомендації, що спрямовані на зниження ризику нездорового збільшення ваги та профілактику неінфекційних захворювань. Відповідно до рекомендацій ВООЗ, жири мають складати не більше 30% від загальної кількості спожитих джерел енергії у раціоні дорослої людини.

 В раціоні слід замінити насичені та трансжирні кислоти іншими поживними речовинами: поліненасиченими жирними кислотами, мононенасиченими жирними кислотами з рослинних джерел або вуглеводами з харчових продуктів, що містять природні харчові волокна (цільні зерна, овочі, фрукти та бобові).