Верховна Рада України дозволила Нацкомісії, що здійснює держрегулювання у сфері зв'язку та інформатизації (НКРЗІ) обмежувати доступ до інтернету на підставі висновку експерта (скандальний законопроект №3879).
Закон, зокрема, передбачає внесення змін до закону "Про телекомунікації", що розширюють повноваження НКРЗІ можливістю приймати рішення щодо обмеження доступу абонентів операторів телекомунікацій до ресурсів мережі інтернет, через які здійснюється поширення інформації, що суперечить закону, або через які проводиться діяльність інформагентств без державної реєстрації. Рішення мають приймати на підставі висновку експерта про належність інформації до такої, поширення якої суперечить закону.
НКРЗІ також уповноважена приймати рішення про відновлення доступу до веб-ресурсів у разі усунення незаконної інформації з сайту.
Рішення про обмеження доступу може бути оскаржено в суді.
Ініціювання розгляду питань, пов'язаних з обмеженням доступу до веб-ресурсів, здійснюються у порядку, встановленому Кабінетом міністрів.
У пояснювальній записці до законопроекту, зокрема, зазначається, що соціальні мережі використовують для розпалювання ворожнечі на соціальному, національному, політичному та мовному ґрунті. "Нерідко під видом самоорганізації громадян інтернет використовують для маніпулювання ззовні, у результаті чого здійснюється істотне зростання конфліктності, жорстокості, безжальності та насильства серед населення, що призводить до зниження рівня моральності та системного заподіяння шкоди законним правам та інтересам громадян і суспільства, інтересам держави в цілому", - наголошується в записці.
Окрім того, прийнятий закон встановлює обов'язок операторів і провайдерів телекомунікацій на підставі рішення комісії здійснювати обмеження доступу своїх абонентів до таких сайтів.
На даний момент обмеження доступу до веб-ресурсу можливе лише на основі рішення суду.
Закон також зобов'язав операторів, що використовують телекомунікаційні мережі, за свій рахунок купувати і встановлювати на мережах технічні засоби, необхідні для здійснення оперативно-розшукових заходів, тоді як раніше закон зобов'язував операторів тільки встановлювати такі кошти за свій рахунок.
Ще однією зміною в законі "Про телекомунікації" є норма обов'язкового ліцензування надання послуги доступу до інтернету (раніше інтернет-провайдери тільки вносилися до реєстру НКРЗІ і не ліцензіювалися). !zn
Читайте також:
Ерік Шмідт передбачив зникнення цензури в інтернеті протягом десяти років
Україна опинилася в середині рейтингу свободи ЗМІ серед країн Східного партнерства
В Україні зросла кількість погроз журналістам і кібер-злочинів проти ЗМІ
За китайцями у соцмережах стежать 2 млн державних контролерів