UA / RU
Підтримати ZN.ua

Про місцеперебування Чауса НАБУ дізналося з офіційного листа СБУ – Ситник

Після відбулася телефонна комунікація директора НАБУ Ситника і глави СБУ Баканова.

Національне антикорупційне бюро з офіційного листа дізналося про те, що екссуддя Дніпровського райсуду Києва Микола Чаус перебуває в Феофанії. Про це директор НАБУ Артем Ситник повідомив в інтерв'ю ZN.UA.

"Про місце перебування екссудді Чауса нам офіційно повідомив керівник слідчого управління СБУ. Такого ж листа було направлено до Вищого антикорупційний суд (ВАКС), де сьогодні о 14:00 буде розглядатися наше клопотання про взяття під варту підозрюваного екссудді. Після того як ми отримали лист від СБУ, наші працівники виїхали в Феофанію, де перебували представники СБУ", - розповів Ситник.

Відповідаючи на питання про те, чомуголова СБУ Іван Баканов зробив крок назад в справі з Чаусом, директор НАБУ зазначив, що "СБУ, скажімо, так, одумалася. Екссуддя – підслідний НАБУ. Вчора вранці ми в чергове зробили офіційну заяву. Мабуть, за сукупністю цих факторів і було прийнято таке рішення".

За словами Ситника, після виїзду представників НАБУ в Феофанію, відбулася бесіда з главою Служби безпеки Іваном Баканова. Після цього було складено протокол затримання Чауса.

"І оскільки мова йде про забезпечення заходів безпеки, то доставку підозрюваного екссудді до суду здійснить СБУ", - додав директор НАБУ.

Він пояснив, що у НАБУ немає власного слідчого ізолятора.

Артем Ситник також розповів про те, що під час затримання Чауса були проведені первинні слідчі дії. Адже екссуддю затримали ввечері 3 серпня.

"Екссуддю з Феофанії виписали. На підставі наявної у нас інформації він може утримуватися під вартою і з ним можна проводити слідчі дії. Зараз найголовніше, щоб суд розглянув питання про застосування запобіжного заходу, щоб ми могли завершити розслідування", - додав директор НАБУ.

За словами Ситника, Бюро зареєструвало три провадження за двома статтями – про перевищення службових повноважень. Їх вже направили генпрокурорці Ірині Венедіктовій для визначення підслідності. Ситник пояснив, що це стосується подій 30 липня, коли Чаус знайшовся у Вінницькій області.

"Ми використовували всі передбачені законом заходи для того, щоб закон був виконаний. І сьогодні я сподіваюся, що ми увійдемо в законне русло і закінчимо розслідування", - зазначив Ситник, відповідаючи на питання про те, чи намагалося НАБУ усіма способами вплинути на СБУ.

При цьому заяви ексгенпрокурора Руслана Рябошапки і народного депутата Гео Лероса про те, що президент Володимир Зеленський нібито особисто зустрічався з Чаусом, директор НАБУ прокоментував так: "Як я можу підтвердити політичні заяви?".

З Артемом Ситником поспілкувалася редакторка відділу політики ZN.UA Інна Ведернікова, всі її статті та інтерв'ю читайте тут.

Читайте також: Зеленський не зустрічався з Чаусом — Офіс президента

Розшукуваний Микола Чаус в одних трусах з'явився 30 липня в селі Мазурівка Вінницької області. За даними журналіста Юрія Бутусова, суддю тривалий час тримали на базі Головного управління розвідки Міноборони. З села Чауса до Києва вивезли співробітники СБУ, в столиці за ними гналися детективи НАБУ, але відбити суддю не змогли.

НАБУ звинуватило СБУ в перевищенні повноважень і вимагало доставити підозрюваного до суду для обрання запобіжного заходу. В СБУ претензії відкинули, заявивши, що взяли Чауса під охорону заради забезпечення його безпеки.

У 2016 році суддю Дніпровського районного суду Києва Миколу Чауса затримали детективи НАБУ за підозрою в отриманні 150 тисяч доларів хабара. Частину грошей він сховав на своїй земельній ділянці, в скляній банцы.

Перебуваючи під слідством, Чаус залишив межі України, в березні 2017 року його затримали в Молдові.

3 квітня 2021 року в центрі Кишинева, незабаром публікації журналістського розслідування про причетність українських спецслужб до втечі Чауса з України, суддю викрали. Молдавське слідство встановило, що це зробили українські спецслужби.

За фнормацією колишнього заступника генпрокурора Віктора Трепака, Чаус представляє інтерес для нинішньої влади як особа, що має компромат на п'ятого президента України Петра Порошенка і його соратників. Ще в 2019 році ДБР на підставі "публікацій у ЗМІ" зареєструвало кримінальне провадження про можливу причетність Порошенка до організації втечі Чауса з України.