UA / RU
Підтримати ZN.ua

Привласнення Росією "Масандри" є воєнним злочином – очільник прокуратури АРК

За словами Ігора Поночовного, прокуратура розслідує кілька епізодів, які стосуються об'єднання "Масандра".

Росія привласнила Національне виробничо-аграрне об'єднання “Масандра”, розташоване в тимчасово окупованому Криму. В інтерв’ю  ZN.UA керівник прокуратури АР Крим та м. Севастополя Ігор Поночовний пояснив, чому такі дії окупанта є воєнним злочином.

“Тому що відповідно до IV Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни 1949 року державі-окупанту забороняється привласнювати як публічну, так і приватну власність на окупованій території. Держава-окупант має право користуватися публічним майном лише у військових цілях. У цьому випадку після окупації півострова РФ майно “Масандри” було “націоналізовано”, фактично експропрійовано, передано у федеральну власність — управлінню справами президента РФ, потім повернуто у "власність Республіки Крим" відповідно, ніякої військової необхідності у такому привласненні і передачі майна не було”, - зазначив Поночовний.

За його словами, виставлення активів “Масандри” на аукціон та її купівля російською компанією підтверджують той факт, що окупаційна адміністрація не лише незаконно заволоділа цим майном, але й незаконно ним розпоряджається. Поночовний також повідомив, що прокуратура АРК розслідує кілька епізодів, які стосуються майна "Масандри". Зокрема, мова йде не лише про привласнення, але й про продаж землі під виноградниками в Гурзуфі компанії, що пов’язана із власником “Лукойлу” Вагітом Алекперовим. Також відкрите провадження щодо “директорки” “Масандри” Яніни Павленко, яка самовільно відкрила 240-річну пляшку “Херес де ля Фронтера” для Владіміра Путіна і Сильвіо Берлусконі. Тепер “справа “Масандри” поповниться і компанією-покупцем. При цьому за словами Поночовного, озвучену суму збитків у 1 трлн 80 млрд гривень встановили без дослідження всієї інформації про втрати України в окупованому Криму.

“У нас є великий кейс щодо привласнення публічного і приватного майна в Криму, в рамках якого зафіксовані численні факти захоплення, «націоналізації», федералізації державного майна України. Це факти масштабного та систематичного привласнення майна, що дає змогу кваліфікувати дії окупаційної адміністрації РФ у Криму як воєнний злочин”, - додав прокурор.

Поночовний зазначив, що завдання прокуратури в рамках кримінального провадження — встановити точну цифру втрат, яких зазнала України. Для цього було зібрано дані міністерств і державних органів щодо їхнього майна, яке залишилося в окупованому Росією Криму, а також про його вартість тощо. У свою чергу експертна установа, з якою працює прокуратура АРК, розробила методику та певну формулу, за якою можна буде розрахувати найточнішу вартість майна і збитки, заподіяні окупацією Кримського півострова.

“Також зараз наближаємося до фіналізації експертизи, пов’язаної з будівництвом моста через Керченську протоку. Ще 2017 року було зареєстровано кримінальне провадження з попередньою правовою кваліфікацією “порушення правил екологічної безпеки”. Ми залучили кожен контролюючий орган, що належить до сфери управління Міністерства екології, вони готові надати інформацію, яка пришвидшить експертизу щодо шкоди, заподіяної екології будівництвом Керченського моста”, - підсумував Поночовний.

Читайте також: МКС вивчив ситуацію в Донбасі та Криму. Є підстави почати розслідування воєнних злочинів

Детальніше читайте в інтерв’ю керівника прокуратури АР Крим та м. Севастополя Ігоря Поночовного, з яким для ZN.UA поспілкувалася Валентина Самар.