UA / RU
Підтримати ZN.ua

Правоохоронці розслідують 15 фактів забруднення навколишнього середовища і незаконного видобутку корисних копалин у Криму – Мамедов

Предметом розслідування стало і порушення екологічних норм при будівництві Керченського мосту.

Прокуратура АР Крим (Київ) здійснює процесуальне керівництво в шести кримінальних провадженнях за 15 фактами забруднення довкілля, незаконного видобутку корисних копалин на окупованих територіях, розповів ZN.UA заступник генерального прокурора України Гюндуз Мамедов.

У цьому кейсі - і порушення екологічних норм під час будівництва мосту через Керченську протоку. Згідно з висновками українських науковців, все це може призвести до регіональної екологічної катастрофи.

«Наведу лише один приклад – Азовське море може перетворитися на Чорноморську затоку з усіма наслідками, які звідси випливають», - зазначає Мамедов у розмові з редакторкою відділу міжнародної політики Тетяною Силіною.

На окрему увагу заслуговує і незаконний видобуток російськими окупантами Криму піску, що веде до знищення об'єктів археологічної спадщини.

«На жаль, стали нормою незаконні масштабні роботи з так званої реконструкції Ханського палацу або археологічні розкопки на території Генуезької фортеці», - додає заступник генпрокурора.

Проблематика порушення екологічних норм та знищення природних об'єктів і культурних цінностей країною-агресором стала предметом нещодавньої масштабної наради прокурорів на контрольному пункті в'їзду-виїзду «Каланчак» (Херсонська область).

«Уперше за сім років окупації ми звернулися до проблематики порушення екологічних норм, неправомірного використання та знищення природних об'єктів і культурних цінностей країною-агресором, незаконного ведення господарської діяльності на території окупованих АР Крим і Севастополя», - підкреслив Мамедов.

На нараді 22 жовтня обговорювалися питання відсутності оцінки залишків природних копалин до окупації і взагалі методики визначення збитків, яких завдано Україні під час окупації.

Раніше українські правоохоронці оцінили обсяг збитків від «господарювання» росіян у Криму в 1 трильйон гривень, і саме ця сума фігурує в кримінальному провадженні. Мамедов вважає, що вона потребує перегляду в бік збільшення, адже окупація триває і злочини скоюються.

Крім того, проблемним залишається питання ведення господарської діяльності низкою іноземних компаній. «Зараз немає правового статусу юридичної особи в АР Крим і не встановлено заборон на діяльність у критично важливих для держави сферах економіки, як це передбачено в законодавстві Європейського Союзу та США», - каже він.

Тому за результатами наради було прийнято рішення ініціювати внесення змін до законодавства та удосконалити санкцій політику держави.

«Я переконаний, що тема окупації Криму та злочинів, які країна-агресор безперервно чинить на півострові, має щодня бути на порядку денному в Україні. Я тоді сказав, що всі держоргани, в назві яких є слово «Крим», мусять з усією серйозністю ставитися до цієї теми – кожен на своєму напрямі й відповідно до компетенції», - підбив підсумки заступник генпрокурора.

Читайте також: Офіс генпрокурора готує хронологію воєнної агресії Росії у Криму та Донбасі – Мамедов

Як застосовуватиметься принцип невідворотності покарання до російських найманців та інших військових? Чи будуть покарані українські громадяни, які отримали російський паспорт на окупованих територіях? Де можуть судити вище керівництво Росії за воєнні злочини і злочини проти людяності? Про це читайте в другій частині інтерв'ю Тетяни Силіної із заступником генерального прокурора України Гюндузом Мамедовим. Першу частину інтерв'ю ви можете прочитати тут.