UA / RU
Підтримати ZN.ua

Працевлаштування неповнолітніх: що потрібно знати

Пояснення дали юристи.

В період шкільних канікул старшокласники часто шукають собі підробіток. Фахівці «Юридичного порадника для ВПО» розповіли, що потрібно знати неповнолітнім працівникам та роботодавцям.

Читайте також: Важливе питання: чи може опікун офіційно працевлаштуватися

Відповідно до ст.187 КЗпП неповнолітні, тобто особи, що не досягли 18-ти років, у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх, а в галузі охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці користуються пільгами, встановленими законодавством України.

Не допускається прийняття на роботу осіб молодше 16 р.

Виняток:

Трудовий договір

З неповнолітніми працівниками обов'язково укладається трудовий договір та для таких працівників НЕ встановлюється випробувальний термін при прийнятті на роботу. Виняток: на час дії воєнного стану це правило не застосовується.

Скорочена тривалість робочого часу

Для неповнолітніх працівників встановлена скорочена тривалість робочого часу:

Неповнолітні не можуть виконувати певну роботу

Забороняється застосування праці осіб молодше 18 р.:

Обов’язковий медогляд

Усі особи молодше 18 р. приймаються на роботу лише після попереднього медичного огляду і в подальшому, до досягнення 21 р., щороку підлягають обов'язковому медичному оглядові.

Щорічні відпустки

Щорічні відпустки працівникам віком до 18-ти років надаються у зручний для них час. Водночас щорічні відпустки повної тривалості у перший рік роботи надаються таким працівникам за їх заявою до настання 6-місячного терміну безперервної роботи на цій роботі.

Нагадаємо, як роботодавцю оформити дозвіл на працевлаштування іноземця.