UA / RU
Підтримати ZN.ua

Повістка як помста: Медіарух вимагає відкрити кримінальну справу на працівників СБУ та ТЦК

На камерах спостереження видно, що за журналістом незаконно стежили і вручили йому повістку у супермаркеті.

Спільнота «Медіарух» вимагає відкрити кримінальну справу на працівників Служби безпеки України, а також територіального центр комплектування та соціальної підтримки Солом'янського району через інцидент із журналістом «Слідства.Інфо» Євгенієм Шульгатою, який розслідував корупцію серед працівників спецслужби.

Відповідне звернення направили президенту Володимиру Зеленському, очільнику СБУ Василю Малюку, генпрокурору Андрію Костіну, міністру оборони Рустему Умерову та головнокомандуючому ЗСУ Олександрові Сирському.

Читайте також: Поліція відкрила провадження через перешкоджання роботі журналіста Ніколова

«Ми, українські журналісти та медійні організації, учасники Медіаруху, звертаємося до вас з вимогою встановити справедливість та захистити права журналістів в Україні. Ситуація, що склалась з переслідуванням журналіста-розслідувача «Слідства.інфо» Євгенія Шульгата викликає серйозне занепокоєння щодо можливого зловживання службовим становищем та перешкоджання журналістській діяльності з боку СБУ, а також щодо використання військових як інструменту для припинення журналістських розслідувань», ‒ йдеться у заяві.

Напередодні, 5 квітня, вийшло розслідування Шульгата про елітну нерухомість та походження статків родини голови департаменту кібербезпеки СБУ Іллі Вітюка. А вже зранку, 6 квітня, керівниця та засновниця «Слідства.Інфо» Анна Бабінець повідомила, що цього тижня журналіста у супермаркеті зустріли двоє людей у військовій формі, які представились співробітниками ТЦК, та вирішили вручити йому повістку.

Зазначається, що перед виходом розслідування у редакцію неодноразово надходили натяки про недоцільність публікації матеріалу. Тому ця обставина сприймається медійниками як цілеспрямоване залякування за відмову підкорятися цим попередженням, а також як можливе замовлення, що виконується руками військових структур. Водночас журналісти усвідомлюють необхідність кожного громадянина вносити вклад у захист України, зокрема чверть колективу «Слідство.Інфо» вже отримали повістки і служать у лавах ЗСУ.

Отож, медійники вимагають:

Нагадаємо, нещодавно СБУ вже втрапляла у схожий скандал. Зокрема співробітники Департаменту захисту нацдержавності довгий час незаконно стежили за журналістами Bihus.Info. Після проведення власного розслідування журналісти заявили, що ідентифікували тих, хто проводив операцію зі встановлення прихованих камер у готельні номери, де редакція відпочивала 27 грудня 2023 року.

Читайте також: Ситуація з Bihus.Info нагадує вбивство Георгія Гонгадзе – депутат Юрчишин

Внутрішній фронт України проти корупції, непрофесіоналізму та злочинної бездіяльності влади тримається на кількох десятках людей. Однак зараз їх системно намагаються з цього фронту демобілізувати, аби створити «марафон тиші». Про причини тиску на журналістів та можливі наслідки для країни писали Інна Ведернікова та Тетяна Безрук у статті «Внутрішній фронт. Хто й навіщо тисне на антикорупційних журналістів і активістів».