Війна розв'язана Росією, непроста за всіма прогнозами зима та загроза застосування ядерної зброї з боку країни-агресора згубно впливають на здоров'я українців.
Психолог Варвара Агаркова пояснила, що основною причиною поширення паніки є величезна кількість інформації, яку людям складно фільтрувати через постійний тиск і критично ставитися до прочитаного. Вона поділилася простими способами, як захистити себе від впливу масової паніки.
Дотримуйтесь інформаційної гігієни
Довіряйте лише перевіреним джерелам інформації, критично ставтеся та аналізуйте все, що читаєте у мережі. Виберіть для себе два-три джерела інформації та перевіряйте їх не частіше, ніж раз на дві-три години. Також уникайте людей, які виводять вас із рівноваги. Щоб довше залишатися зібраним, необхідно убезпечити себе від деструктивної інформації.
Створіть план дій у разі небезпечної ситуації
Продумайте різні сценарії, за якими ви могли б діяти у разі небезпеки. Заспокоїтися також допоможе зібрана «тривожна валізка». Заздалегідь зібрані речі першої необхідності додадуть впевненості, якщо потрібно буде кудись переміщатися.
Не забувайте про взаємопідтримку
Не віддаляйтесь від друзів та близьких. Не нехтуйте допомогою ззовні. Зі свого боку, якщо у вас є ресурс, допомагайте тим, хто цього потребує. Це дозволить не концентруватися на своєму страху та допоможе перевести тривожну енергію у позитивний напрямок. Будь-яка маленька дія — важлива.
Розкладіть страх на частини
Часто буває так, що за великим страхом ховаються менші страхи. Страх війни може мати низку страхів, таких як: страх невизначеності, небезпеки для близьких, втрати роботи та доходу тощо. Коли ми розкладаємо страх на окремі частини, простіше розуміти, як можна убезпечити себе від різних наслідків загрози.
Подбайте про свій емоційний стан
Якщо вас переповнюють переживання, займайтеся тим, що приносить задоволення або заспокоює. Працюйте на заземлення - шукайте опору і намагайтеся концентруватися на моменті "тут і зараз".
Допомагає і усунення фокусу уваги. Це може бути перегляд мультфільмів, фільмів, серіалів, телепередач, прослуховування подкастів.
Намагайтеся вести звичне життя, де це можливо. Будуйте стосунки, стежте за здоров'ям, займайтеся хобі, зустрічайтеся з друзями – розвивайтеся повноцінно та наповнюйте життя. Так у вас не буде часу поглинати інформацію ззовні.