Союзники по НАТО на чолі з президентом США Джо Байденом попереджають Росію, що дадуть відповідь на військову ескалацію в Україні жорсткими економічними санкціями та іншими "тяжкими наслідками", пише журнал Politico.
Байден також залишає простір для переговорів із Росією, які при неправильному підході можуть призвести до політичної нестабільності в Україні. Це потенційно може зіграти на руку президенту РФ Владіміру Путіну, чиєю кращою метою може бути посіяний хаос, який розколе Україну на частини, а не тяжкі витрати на вторгнення та окупацію. Цей ризик змусив президента України Володимира Зеленського вимагати гарантій того, що "без України не буде жодних рішень щодо України".
Дипломатичні столиці переполошилися, включаючи Брюссель, де Зеленський у середу ввечері наполягав, що не відчуває тиску Вашингтона, щоб піти на поступки. Але поки політики висловлюють занепокоєння і приймають пози, війна, яка вже майже вісім років проливає кров на європейській землі, залишається брудною та непередбачуваною, наголошує автор Девід Герценхорн.
Західні лідери не уточнили, що вважають "ескалацією". Але в передмісті Донецька Пісках та десятках інших міст уздовж лінії зіткнення, на блокпостах, що відзначають важливі перехрестя доріг поблизу фронту, у польових шпиталях та на командних пунктах, солдати на місцях уже бачать, що ситуація погіршується.
Спостерігачі з ОБСЄ повідомляють про сотні порушень режиму припинення вогню на день - кількість інцидентів зараз перевищує рівень насильства, який був до набуття чинності останнім режимом припинення вогню в липні 2020 року.
Ця статистика виявилася надто реальною у четвер вранці у військовому мобільному шпиталі № 66 у Покровську, куди доставили двох солдатів із тяжкими пораненнями від снайперів після обстрілу під Новомихайлівкою – на південний захід від Донецька.
Одному солдатові відірвало верхню частину руки, перебивши 10 сантиметрів плечової артерії. Другий поранений у живіт, причому куля потрапила йому під ребра збоку, якраз у те місце, яке не було захищене бронежилетом. У третього солдата, який прибув пізніше, поверхневе поранення.
Мобільний шпиталь - невеликий табір, що складається з армійських зелених наметів з великими червоними хрестами на них і пересувних трейлерів - розташувався на околиці міста, поряд зі старою місцевою лікарнею - триповерховою будівлею з бежевої цегли, яку в основному зайняли військові, надавши можливість лікарям і медам. у похмурих, але щодо нормальних умов. Машини швидкої допомоги та військові вантажівки припарковані зовні напоготові.
Коли прибувають поранені, двостороннім радіозв'язком у відсік швидкої допомоги прибуває бригада. За кілька кроків коридором знаходиться кімната з радіологічним обладнанням, а ще за кілька кроків - операційні.
Сидячи за столом у своєму кабінеті, який є пересувним трейлером, командир госпіталю капітан Роман Кузів показує фотографії поранень і розповідає, як хірург, старший лейтенант Ігор Соболь, пересадив 12-сантиметрову ділянку вени з ноги солдата для відновлення найважливішої артерії на його руці. З живота другого солдата витягли роздроблений наконечник кулі високого калібру, розповідає автор.
Враховуючи тяжкість поранень, обох солдатів після стабілізації стану відправили на вертольоті до великого госпіталю у Харкові. Третій солдат Андрій Ушаков відновлювався з перев'язаною рукою в шпиталі в Покровську, і розповів, як вони потрапили під обстріл.
Кузів обходить політику стороною не через відсутність інтересу. Він тримає екземпляр книги Макіавеллі "Державець" на своєму столі в трейлері й каже, що, на його думку, кожен військовий має прочитати Сунь-Цзи та "48 законів влади" Роберта Гріна.
Але в інтерв'ю Politico він описав війну на Донбасі у найпростіших термінах.
"Коли одна країна входить на територію іншої країни, це ваш дім - начебто вони увійшли до вас у дім", - сказав він. "У вас є трикімнатна квартира, і ваш сусід зверху каже, що ця третя спальня - моя. І ще ця сім'я, яка живе тут зараз, - моя сім'я. Ну як ви можете так казати? Це абсурд. В наш час, о 21-й. Століття, розв'язувати свої проблеми або конфлікти таким чином – це ненормально”.
Кузів народився у Тернополі, а підліткові роки провів в Іспанії, де зараз живуть його батьки, після чого повернувся до України, щоб вступити до медичної школи та здобути професію хірурга. Проводячи екскурсію по своєму шпиталю іспанською мовою, він розповів про те, як мобільні намети, які зараз стоять на парковці старого цивільного шпиталю, розраховані на 100 пацієнтів і можуть бути упаковані і перевезені в інше місце протягом 24 годин.
Один намет відведений під ізолятор для пацієнтів із COVID-19, яких на цю мить 14.
"Це не відкрита війна, це закрита війна", - сказав Кузів, описуючи, як масові втрати в результаті великих битв і тривалої облоги, які були в період з 2014 по 2017 рік, поступилися місцем виснажливій війні на виснаження. "Як лікарі, ми не повинні говорити про ці речі", - додав він. "Для мене найважливіше життя військовослужбовців, які приїжджають сюди".
Донбас у 2021 році – це місце, де постійний стан війни став звичайним фоном повсякденного життя. Громадянські звикли до блокпоста і перекриття доріг, до солдатів у камуфляжі, що заповнюють кафе навколо залізничних станцій, резюмує автор.
Докладніше про те, чи прийдуть Київ та Москва до згоди за «нульовим варіантом», читайте у статті Володимира Кравченка "Нові претензії Путіна: що ще він хоче від України".