UA / RU
Підтримати ZN.ua

Пандемія коронавірусу «зачинила» кордони для біженців

Минулого року новий дім отримали лише 34,4 тисячі людей, які тікають від воєн і злиднів. Це найнижчий показник за 20 років.

Пандемія коронавірусу змусила людство зосередитися на питаннях медицини та охорони здоров'я. Втім, проблеми захисту прав людини, піклування про найбільш незахищених, нікуди не ділись, а за окремими показниками навіть загострилися. Незабаром у світі відзначатиметься День біженця. В Агентстві ООН у справах біженців розповіли, як змінилась ситуація із масовим переміщенням за рік.

Порівняно з 2019 роком, у 2020 році на кількість біженців зросла на 4% – з рекордно високих  79,5 млн до майже 82,4 млн осіб, зазначається в прес-релізі УВКБ ООН. Станом на кінець 2020 року під дією мандату УВКБ ООН перебували:

Серед вимушено переміщених осіб найбільше – неповнолітніх – 42 %. Діти та підлітки є вразливішими, ніж інші категорії людей, упродовж 2018-2020 років майже один мільйон дітей народився як біженці, і багато з них можуть залишатися біженцями роками.

"Трагедія того, що так багато дітей народжується в ситуації переміщення, має бути достатньою підставою для докладання набагато більших зусиль для запобігання та припинення конфліктів і насильства", - наголошує Верховний комісар ООН у справах біженців, Філіппо Гранді.

Минулого року було переселено лише 34 400 біженців – це найгірший показник за 20 років, що є наслідком зменшення кількості місць для переселення та пандемії Covid-19.

У цей час понад 160 країн закрили свої кордони, 99 з них не  робили винятків для людей, які шукають захисту. За допомогою таких заходів як: медичний огляд на кордонах, медична сертифікація чи тимчасовий карантин після прибуття, спрощені процедури реєстрації та дистанційне опитування, країни намагалися забезпечити доступ до притулку та зупинити пік пандемії.

Лише 251 тисяча біженців та 3,2 мільйона переселенців повернулися на свою Батьківщину, що на 21% та 40% менше порівняно з 2019 роком. Натуралізуватися у країнах, які надали притулок змогли 33 800 біженців.

Агентство ООН у справах біженців  закликає світових лідерів активізувати свої зусилля для сприяння миру, стабільності та співпраці, щоб зупинити і почати зворотну, майже десятирічну тенденцію до зростання вимушених переміщень, спричинених насильством та переслідуваннями. Адже попри  заклики до глобального припинення вогню, конфлікти змушують людей і надалі залишати власну домівки.

"Хоча Конвенція про статус біженців 1951 року та Глобальний договір про біженців забезпечують правову базу та інструменти реагування на переміщення, нам, в першу чергу, потрібна набагато більша політична воля для вирішення конфліктів і переслідувань, які змушують людей тікати з власного дому", - наголошує комісар.

На його думку, вирішення цього питання потребує від світових лідерів та тих, хто має вплив, відкинути розбіжності, "покласти край егоїстичному підходу до політики" та зосередитись на запобіганні та вирішенні конфліктів і забезпеченні поваги прав людини.

Читайте також: Допомога ВПО є важливою для абітурієнтів з непідконтрольних територій – радниця Агентства ООН у справах біженців

Конфлікти породжують чимало невидимих проблем. Це не лише вибухи та постріли, зруйновані будівлі й заміновані поля, поранені люди і втрачені життя. Це також невидимі оку юридичні тонкощі та перипетії, що теж мають неабиякий і часто визначальний вплив на людські долі. Як відстоюють свої права переселенці з окупованих Росією Донбасу і Криму, читайте у статті Марії Горбівненко "Переселенці в Україні відстоюють свої права" у ZN.UA.