Серед численних порушень гуманітарного права на окупованих українських територіях окремої уваги заслуговує мілітаризація дітей. Хто має нести відповідальність за використання дітей як комбатантів, ZN.UA запитало у заступника генерального прокурора України Гюндуза Мамедова.
«Тут важливо розуміти, що відповідальність насамперед лежить на тих особах, котрі безпосередньо залучають дітей у комбатанти. В даному випадку це окупаційні адміністрації та «керівництво» незаконних збройних формувань РФ. Тому в зазначеному провадженні саме їм та їхнім діям дається правова оцінка», - пояснив він у розмові з редакторкою відділу міжнародної політики Тетяною Силіною.
Тему мілітаризації українські правоохоронці з 2018 року порушують вже вдруге, тепер акцент зроблено саме на дітях, уточнив Мамедов. До масштабного аналітичного звіту увійшли факти і докази того, як з дошкільного віку і до повноліття нав'язується і пропагується військова служба в окупованому Криму, романтизується служба у ЗС РФ, дітей навчають стрільбі, тактиці та стратегії військових дій.
У рамках розслідування слідчі отримали нові докази вербування і залучення неповнолітніх в ОРДЛО до участі в бойових діях проти підрозділів Збройних сил України та інших військових формувань, починаючи з 2014 року.
«Наприклад, у вересні 2014 року «керівники» одного з НЗФ РФ залучили неповнолітнього до участі в непередбаченому законом збройному формуванні. Йому вручили вогнепальну зброю і дали завдання охороняти й патрулювати захоплену бойовиками будівлю Управління СБ України в Донецькій області. Крім того, неповнолітнього залучали до участі в прямих бойових діях проти підрозділів сил АТО в районі Донецького аеропорту», - розповідає заступник генпрокурора.
При цьому використання дітей для участі у збройному конфлікті є воєнним злочином (ця категорія злочинів відноситься до тяжких - ред.) і категорично заборонено міжнародним гуманітарним правом.
Згідно зі статтею 4 Факультативного протоколу до Конвенції про права дитини щодо участі дітей у збройних конфліктах, держави-учасники мають забезпечувати неучасть у військових діях неповнолітніх. Протокол ратифікований як Україною, так і Росією, але країна-агресор продовжує грубо порушувати міжнародне право.
Відповідаючи на запитання ZN.UA про те, що робити з неповнолітніми, яких все ж втягнули в участь у збройному конфлікті, заступник генпрокурора зауважив:
«Якщо говорити про самих дітей, то тут має бути реабілітація, психологічна робота, дослідження дій, вчинених ними в таких умовах. Наразі нам відомо про осудження близько 30 неповнолітніх громадян України за участь у збройному конфлікті у складі НЗФ РФ. За нашими даними, всі вони перебувають на підконтрольній території, хтось навчається, хтось працює, тобто мови про повернення до минулого життя й бути не може».
Як застосовуватиметься принцип невідворотності покарання до російських найманців та інших військових? Чи будуть покарані українські громадяни, які отримали російський паспорт на окупованих територіях? Де можуть судити вище керівництво Росії за воєнні злочини і злочини проти людяності? Про це читайте в другій частині інтерв'ю Тетяни Силіної із заступником генерального прокурора України Гюндузом Мамедовим. Першу частину інтерв'ю ви можете прочитати тут.