UA / RU
Підтримати ZN.ua

Офіс генпрокурора "злив" дві маркерні для суспільства кримінальні справи – експерт

Йдеться про розслідування вбивства Катерини Гандзюк і нападу на одеського активіста Сергія Стерненка, в результаті якого загинув один із нападників.

Ключовими для появи сумнівів у компетентності генпрокурорки Ірини Венедіктової є два кейси, де очевидні як прогалини в розумінні ситуації, так і заангажованість в інтересах окремих політиків, силовиків і бізнес-груп, пише у своїй статті для ZN.UA головний експерт StateWatch Олександр Лємєнов. Іноді ж це банальне невміння прораховувати свої дії на кілька ходів вперед, навіть якщо ти маєш намір публічно брехати.

27 квітня представники Офісу генпрокурора заявили про завершення досудового розслідування та передачі справи активістки Катерини Гандзюк в суд. Це мало б стати позитивною новиною для всіх, але не стало. Тому що позиція сторони захисту потерпілих у цій справі, а саме сім'ї Гандзюк, та ініціативи "Хто замовив Катю Гандзюк?" проста - подібне рішення передчасне і лише зашкодить справі.

"У такому вигляді, в якому кейс передали до суду, в матеріалах справи немає шансів на винесення обвинувальних вироків для організатора та замовника вбивства. Ними активісти називають Олексія Левіна, екстрадованого з Болгарії (звідти його фактично "діставав" звільнений Віктор Трепак), і впливового політика Херсонської області Владислава Мангера. Це вже не кажучи про інших причетних до організації і замовлення вбивства", - пише Лємєнов.

Як заявила адвокатка батька активістки Євгенія Закревська, ніяких слідчих дій після екстрадиції Левіна у результаті проведено не було. Це просто нонсенс, який, до речі, після публічних акцій протесту і прямих запитань до влади ніхто чітко так і не пояснив.

"Погаласують два дні і заспокояться" - зручний принцип дій і для цієї влади. Але не факт, що в цій ситуації він виявиться для неї рятівним. Дуже гостра рана. І дуже активні люди об'єдналися, щоб її лікувати", - зазначив автор.

У свою чергу друзі Гандзюк повідомили про те, що Ірина Венедіктова шантажувала прокурорів, які займаються цією справою. Майже за тиждень до оголошення про фініші розслідування, а саме - 21 квітня, Венедіктова ліквідувала департамент, в якому працювали всі прокурори, які займаються розслідуванням резонансного вбивства. І наостанок активісти додали, що вищезгаданий Владислав Мангер непогано "посприяв" керівникам прокуратури у відповідному процесі передачі недорозслідуваного вбивства Гандзюк.

Другим важливим кейсом Лємєнов назвав підписання повідомлення про підозру Сергію Стерненку. За інформацією джерел ZN.UA в Офісі генпрокурора, процесуального керівника групи слідчих за двома провадженнями (де в першому Стерненко - потерпілий, на якого напали, а у другому - може стати підозрюваним у навмисному вбивстві) дійсно змінили. Як заявив адвокат Стерненка Віталій Коломієць.

Вже на цьому тижні Стерненку можуть пред'явити підозру в умисному вбивстві. У той час як розслідування першого провадження, де він потерпілий, поклали на стіл. Свідки не опитані, другий нападник ховається за кордоном, і його не розшукують, а лінія Подобєдова-Посувайло - можливих організаторів нападу, яка ведеться щодо одеських правоохоронців, не розробляється. Захист Стерненка, втім, як і адвокат вдови загиблого Кузнєцова, в інтерв'ю ZN.UA вимагають справедливого розслідування двох проваджень. Це блокується керівництвом МВС.

Читайте також: Стерненка викликали до СБУ: активіст очікує оголошення підозри

Детальніше результати роботи нового генпрокурора прокурора Олександр Лємєнов аналізує у статті "Прокурорський відкат Ірини Венедіктової" для ZN.UA.