Вже 30 вересня запрацюють наймасштабніші в історії незалежної України нормативні трансформації в частині судової реформи, пише у своїй статті для DT.UA Михайло Жернаков, головний експерт групи "Судова реформа" Реанімаційного пакету реформ.
"Сьогодні головна небезпека реалізації судової реформи полягає не стільки в можливій відсутністі бажаних результатів, скільки в неможливості виправити ймовірний провал найближчим часом", - зазначає автор.
Експерт нагадує, що в реформі прокуратури обмежилися невдалою спробою оновити керівництво місцевих прокурату, однак зберігаються можливості для більш рішучих дій, а саме: для реорганізації або взагалі ліквідації Генеральної прокуратури.
"Що стосується судової реформи, то тут, на жаль, плану "Б" немає. І в нормативному регулюванні, і в судовій системі. Ми вже змінили Конституцію і вже створюємо новий Верховний суд, а це найвища планка, яка може бути встановлена. В покері це називається all-in, або ва-банк - ми поставили на карту все. Тому або виграємо, або залишимося ні з чим. Якщо реформа не досягне поставленої мети, шансу на ще одну спробу у нас може не бути ще багато років, а значить - і верховенства права в Україні", - вважає автор.
Жернаков зазначає, що основна причина занепокоєння полягає в тому, що, виходячи з положень закону, новий Верховний суд може виявитися нічим не краще старого. Зокрема, досі не ясно, як буде проходити конкурс з відбору суддів. Ще більше невизначеності щодо нового конституційного органу - Вищої ради правосуддя (ВСП), який згідно з перехідними положеннями Конституції є реінкарнацією Вищої ради юстиції. Також, беручи до уваги перехідні положення нового закону, досить складно буде позбутися від суддів, призначених вперше на п'ять років при Януковичі. Ще одна важлива обставина, не додає оптимізму, - відсутність належної комунікації з боку влади.
"Всі ці фактори в сукупності посилають досить чіткий негативний меседж і суддівському корпусу. Серед суддів вже давно панує зневіра і переконання, що цю систему вкотре намагається приборкати влада - тепер вже нова", - констатує автор.
Нагадаємо, що Верховна Рада 2 червня прийняла зміни до Конституції в частині правосуддя, а також пов'язаний закон "Про судоустрій і статус суддів".
Докладніше читайте в матеріалі Михайла Жернакова "Верховний суд президента" у свіжому номері тижневика "Дзеркало тижня. Україна".