UA / RU
Підтримати ZN.ua

Нові санітарні правила: що зміниться в українських школах з 2021 року

Заклади освіти мають бути комп’ютеризованими, з внутрішніми туалетами, і дбати про здорове харчування учнів.

Міністерство охорони здоров’я оновило санітарні правила для шкіл, нововведення почнуть діяти з 1 січня наступного року. Головний санітарний лікар Віктор Ляшко на  брифінгу 10 грудня розповів про зміни, що чекають на українських школярів і вчителів.

«Ні» туалетам на вулиці

Наступного року всі школи мають бути обладнані внутрішніми туалетами. За словами Ляшка, кожна десята українська школа досі має туалети на вулиці, що неприйнятно у XXI сторіччі. Зазвичай ця проблема є актуальною у сільській місцевості.

Користування зовнішніми туалетами у холодну пору року наражає дітей на небезпеку появи та загострення урологічних і сечостатевих захворювань.

Обладнати всі школи внутрішніми теплими туалетами має місцева влада, пише «Українська правда. Життя».

Нові вимоги до ПК і ноутбуків, інтернет у кожну школу

Вимоги до комп’ютерного обладнання у школах, стверджує Ляшко, не оновлювались вже 19 років, з 2001 року.

Тож зараз МОЗ пропонує дозволити використовувати у школах лише комп’ютери з екраном не менше 15 дюймів і ноутбуки – з екраном щонайменше 14 дюймів. До ноутбука мають бути додатково підключені клавіатура та мишка.

У кожній школі має бути дротове або бездротове підключення до мережі Інтернет. Wі-Fі-роутери повинні розташовуватись на висоті щонайменше два метри від підлоги і вимикатись у поза навчальний час.

Пересадки як профілактика хвороб

Нові вимоги також торкнуться і робочого місця учня. Для профілактики сколіозу у міністерстві радять підбирати меблі за зростом (у кожній школі має бути два-три розміри) , а також мінімум двічі на рік пересаджувати школярів в інші ряди. 

«Це також профілактика порушень зору та слуху», - пояснив головний санлікар.

Учнів, які часто хворіють простудними захворюваннями, ревматизмом, ангінами, рекомендують пересаджувати подалі від вікна та ближче до внутрішньої стіни класу.

Харчуватись по-новому

Зі шкільних автоматів для продажу напоїв і їжі повинні зникнути сухарики, чіпси, попкорн та інші снеки. Їх також не можна продавати у шкільних буфетах.

На додачу під заборону продажу потрапили м'ясні і рибні продукти промислового виробництва, ковбаси, сосиски, копчена та солона риба, деякі солодощі, повідомляє «УНІАН».

Для організації харчування школярів дозволяється застосовувати кейтеринг. Однак він має відповідати всім принципам та вимогам безпечності та якості харчових продуктів.

У нових правилах встановлено вимоги щодо організації у школах саме здорового харчування дітей, згідно з рекомендаціями ВООЗ. Зокрема, прописані обмеження щодо вмісту у продуктах солі, цукру, жирів.

Також містяться вимоги до щоденної присутності у раціоні учнів злакових, овочів, фруктів, ягід і молочних продуктів.

У разі, якщо дитина має дотримуватися спеціальної дієти, школа має забезпечити таке харчування, від учня ж потрібна лише довідка від сімейного лікаря або педіатра

Шкільні автобуси

Школярі, які живуть далеко від школи (від 2 км і далі) школа має забезпечити транспортом, який привозитиме дитину на заняття.  

Медогляди для персоналу

Увесь персонал школи, як вчителі, так і працівники їдалень, повинні проходити профілактичні медичні огляди. У разі прострочення термінів огляду працівників не пускатимуть у будівлю школи і не допускатимуть до роботи.

Школа – не коворкінг

У міністерстві також планують покінчити з практикою оренди приміщень школи не під освітні потреби.

Читайте також: Чому соціальне дистанціювання та миття рук не зупинять поширення COVID-19 у школах — The Guardian

Докладніше про проблеми української школи, страх перед їх визнанням і конфлікт вчителів і батьків читайте у матеріалі Романа Бонадренка «Не «престиж школи», а «престиж знань»» для читачів ZN.UA.