В Україні деякі висококваліфіковані, затребувані лікарі почуваються достатньо вільно. Вони можуть вільно обирати, де їм працювати — у державному чи у приватному закладі. Сьогодні вони обирають державний, бо там мають більше можливостей отримувати неформальні платежі. І юридично це вважається не корупцією, а ухилянням від сплати податків. Вдячні пацієнти, які самі заноситимуть кошти лікарю, що надав їм висококваліфіковану медичну послугу, будуть завжди. В інтерв’ю ZN.UA колишній очільник Нацслужби здоров’я України Олег Петренко заявив, про те, що таке явище не вбиває приватну медицину, але створює проблеми для інвесторів.
«Не вбиває, але створює великі проблеми для цивілізованих інвесторів. Бо інвестор інвестує власні кошти, і хоче розрахувати модель, яка в якийсь великій перспективі принесе прибуток. Медичний бізнес дуже тривалий. Рентабельність не є високою. Якщо працювати в білу», – пояснив Петренко.
За його словами, існування приватного чорного ринку, де не виплачуються офіційні зарплати та податки, впливає на це не менше, ніж неформальний сектор в державних закладах. Петренко зазначив, що це суттєвий тиск. Цивілізований приватний сектор дуже б хотів, щоб можливості, які відкриваються для видатних лікарів в державному секторі без сплати податків, зменшувалися.
З ексочільником Нацслужби здоров’я України Олегом Петренком поспілкувалася редакторка відділу соціум ZN.UA Алла Котляр.