UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Не потрібно після перемоги відбудовувати довоєнну Україну» — Лазебна про долю дітей-сиріт у майбутньому

Міністерка зазначає, що державі треба зосередитись на збільшенні числа прийомних сімей.

Державі не потрібно після перемоги відбудовувати довоєнну Україну, в тому числі і в питання захисту прав дітей, а треба напрацювати та впровадити в життя нові рішення і нову політику, заявила у День захисту прав дітей в коментарі до матеріалу Алли Котляр для ZN.UA міністр соціальної політики Марина Лазебна.

«Попри все моя теза “родина для дитини” не змінилась. Після війни у нас буде чимало дітей без батьків. Ми будемо шукати їх родичів, влаштовувати в сім’ї. Але цим сім’ям потрібна буде допомога. Тому перше, що я бачу, — це опікунські центри, які опікуватимуться людьми, що братимуть у свої родини дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківської опіки. Я б створювала їх на державному рівні в кожній області (можливо, й громаді). Вже навіть знаю, де взяти найкращий досвід, щоб написати законопроєкт про такі центри. Ми будемо це робити», - заявила міністерка.

Також, на її думку, потрібна комплексна система підтримки родин, де будуть поєднані соціальні послуги і виплати. Лазебна зазначає, що цю практику пробували впровадити і до війни, але на практиці вдавалось це погано, тому треба розвивати її і надалі.

Також вона підкреслює, що Україні необхідно зрештою ратифікувати Гаазьку конвенцію про захист дітей та співпрацю з питань міжнародного усиновлення.

«Усиновлювачі також мають отримати від держави пошану і підтримку — послуги, допомогу, гарантії. Ми над цим будемо думати», - вважає Лазебна.

Зокрема напередодні уряд прийняв постанову під умовною назвою “Усиновлення в “Дії”, яка направлена на популяризацію усиновлення. Відтепер заяву щодо усиновлення можна буде подати онлайн. Так само онлайн можна отримати консультацію, дізнатись те, що треба знати при усиновлюваних дітей, про можливі ризики. При цьому міністерка підкреслює, що це не виключає необхідності очного навчання, знайомства з дитиною та встановлення з нею контакту.

«З перших днів війни я отримувала величезну кількість дзвінків від людей, які готові були взяти в свою родину дітей. Мені дуже приємно, що ми об’єднуємося навколо дітей. Що ми нарешті зрозуміли, що чужих дітей дійсно не буває», - каже Лазебна та додає, що бачить своїм завданням прилаштувати всіх дітей, які після війни не матимуть батьків, в сім’ї.

В зоні активних бойових дій опинились вісім регіонів України, частина територій опинились під окупацією, а дитячі будинки, реабілітаційні центри та дитячі будинки сімейного типу були знищені.

«Я б не хотіла, щоб ми відбудовували все до стану, в якому воно було до 24 лютого. Сьогодні формується план відновлення України, ресурс, а також нові вектори. Я хочу, щоб ми будували нові центри соціально-психологічної реабілітації, за новими стандартами. Ми маємо забезпечити більше житлових приміщень для дитячих будинків сімейного типу або прийомних сімей, опікунів, піклувальників. Хоча б 200. Ми порахували, що на це потрібно 1 млрд грн», - зазначає міністр соцполітики.

При цьому ще одним важливим моментом, на її думку, буде створення Держслужби у справах дітей, в рамках якої органами опіки і піклування, які зможуть приймати рішення, будуть місцеві громади.

«Сьогодні ми стикнулися з тим, що в них немає повноважень приймати рішення про вилучення дитини. Це треба приймати на районному рівні, а райони скоротили. Цю систему треба дуже чітко вибудувати, розмежувати повноваження, щоб поставити роботу на новий рівень. Тому я буду підтримувати створення центру прийняття рішень з необхідними повноваженнями», - додала Лазебна.

Однак напевно найбільшим викликом буде потреба в психологах, адже діти, які пережили жахіття війни, мають дуже різний досвід — життя в бомбосховищах, переміщення, в тому числі за кордон.

«А деякі, на жаль, — страшного насильства, в тому числі сексуального. Нам потрібно підготувати мінімум 500 психологів для роботи з такими дітьми. Також необхідно збільшувати кількість і підвищувати кваліфікацію фахівців з соціальної роботи», - розповіла про нагальні потреби міністерка.

Читайте також: Росія викрадає українських дітей, щоб позбавити народ молодих поколінь — Україна в ООН

Про те, якими мають бути три першочергові кроки для відновлення в Україні системи захисту прав дитини на думку представників держави та експертів з громадського сектору читайте у матеріалі Алли Котляр для ZN.UA «Діти: три першочергові кроки у повоєнний час».