UA / RU
Підтримати ZN.ua

Навіщо Путіну ядерний шантаж і чи дійсно він готовий використати ядерну зброю в Україні — NYT

Американські журналісти проаналізували поведінку російської влади і оцінили ймовірність ядерного удару по Україні.

Росія неодноразово погрожувала застосувати тактичну ядерну зброю в Україні, чим викликала обґрунтоване занепокоєння Заходу. Але чи готовий Путін насправді розпочати ядерну війну, чи просто намагається шантажувати союзників Києва? У колективному матеріалі журналістів The New York Times розглядаються головні мотиви кремлівського диктатора та оцінюється ймовірність ядерного удару по території України. 

Американські журналісти зазначають, що незважаючи на сумніви щодо радикальних кроків з боку РФ, «ядерна риторика» офіційних осіб країни-агресорки все одно викликає занепокоєння. Та чи варто її боятися? 

Росія має близько двох тисяч одиниць тактичної ядерної зброї — пристроїв меншої потужності, призначених для ураження звичайних цілей на полі бою. Тактична ядерна зброя ніколи не використовувалася в бойових діях, але її можна застосувати кількома способами, в тому числі за допомогою ракет або артилерійських снарядів.

Ймовірність того, що Путін використає ядерну зброю, залишається надзвичайно низькою. Але перспектива вибуху навіть невеликого ядерного пристрою настільки жахлива, що офіційні особи в США та інших країнах стурбовані. Тисячі людей можуть бути вбиті, а мільйони важко захворіти.

«Коли лідер сучасної ядерної держави, яким є Путін, так безрозсудно і безвідповідально говорить про потенційне використання ядерної зброї в Україні, ви повинні сприймати це серйозно», — заявив журналістам представник Ради національної безпеки США Джон Кірбі 2 листопада. 

Читайте також: Застосування ядерної зброї буде катастрофою для Путіна та Росії – Блінкен

Але більшість аналітиків схиляється до думки, що за допомогою ядерного шантажу Росія намагається стримати Захід від надання військової допомоги Україні. За словами нинішніх і колишніх посадовців США, подібні дискусії, ймовірно, є не стільки реальним плануванням, скільки залякуванням Заходу.

Росія намагається перешкодити Сполученим Штатам надсилати Україні сучасну зброю, таку як ракети великої дальності ATACMS. Українська влада неодноразово зверталася з проханням щодо цих озброєнь, але, на думку колишнього посла США Майкла Макфола, лише говорячи про ядерну зброю, російський президент «досягає практичної військової мети», адже адміністрація Байдена поставила Україні зброю на мільярди доларів, але утрималася від надання Києву ракет більшої дальності, танків і винищувачів.

«Пентагон не надсилає ATACMS. Пентагон не надсилає МІГ-29. Вони не посилають танки. Їх стримує Путін», — зазначає Макфол

Читайте також: WP: Путін не завдав ядерний удар по Україні, тому що боїться Індію і Китай

Іншим аргументом для ядерних погроз Москви є те, що Путін намагається схилити українську владу до перемовин. В Кремлі сподіваються, що ядерних загроз буде достатньо, аби змусити Україну розпочати дипломатичні переговори та піти на поступки, яких Росія не змогла добитися на полі бою.

«Вони намагаються чинити тиск на Україну, щоб вона йшла на переговори та поступилася вимогам Кремля. Їхня ядерна зброя найбільш корисна для них, коли вони нею не користуються. Використання будь-якої ядерної зброї не має жодних переваг на полі бою», — вважає екс-генерал армії США Бен Ходжес.

За рахунок ядерних погроз Росія хоче, щоб Україна поступилася їй великими територіями, які були незаконно анексовані після фіктивних референдумів цього року та 2014 року, коли російські війська здійснили вторгнення до Криму. Ходжес, як і багато інших аналітиків, впевнений, що спроби Росії змусити Україну йти на поступки проваляться. Українці, на його думку, просто не вірять, що Росія застосує ядерну зброю. 

Читайте також: Bloomberg: Росія не зможе швидко завдати тактичний ядерний удар по Україні, названа причина

Раніше NYT повідомляло, що у керівництві армії РФ обговорювали можливість використання ядерної зброї в Україні після низки невдач на полі бою.