Національне антикорупційне бюро звернулося до президента Петра Порошенка з проханням накласти вето на прийнятий Верховною Радою закон про внесення змін до низки кодексів у рамках судової реформи.
"Прийняття подібних змін до кримінально-процесуального законодавство заблокує розслідування тяжких та особливо тяжких злочинів і зробить неможливим притягнення винних до відповідальності", - сказано в заяві НАБУ, поширеній у середу, 4 жовтня.
У НАБУ пояснили, що законопроект №6232, що передбачає внесення змін до КПК, містить ряд суперечностей, які в разі набрання чинності можуть паралізувати роботу органів досудового розслідування.
Найбільше занепокоєння у НАБУ викликає так звана "поправка Лозового" до ст. 219 Кримінально-процесуального кодексу, яка передбачає обмеження строків досудового розслідування тяжких злочинів до шести місяців, з моменту внесення відомостей до ЄРДР, з можливістю продовження розслідування за рішенням суду ще на шість місяців.
У НАБУ підкреслили, що розслідування тяжких корупційних злочинів у такі стислі терміни неможливе.
Під час аналізу схем, пов'язаних з виведенням коштів з України, детективи НАБУ нерідко виявляють ланцюжок з 7-10 ланок, через які отримані злочинним шляхом гроші потрапляють до кінцевих бенефіціарів.
Для отримання доказів, слідство має аналізувати банківські операції кожного учасника схеми. Згідно зі ст. 164 КПК, тільки на розкриття банківської таємниці детективам знадобиться мінімум 7-10 місяців. Також необхідно час на проведення експертизи отриманих відомостей.
"Інший ризик нових норм КПК - закриття в судовому порядку проваджень, в яких строки досудового розслідування перевищують шість місяців, за ініціативою самих фігурантів поточних розслідувань. У запропонованих до КПК змінах відсутні перехідні положення, які б виводили з-під дії Кодексу поточні справи, де нікому не повідомлено про підозру", - додали в НАБУ.
Серед інших спірних змін НАБУ називає зміни до статті 132, 234, 242 і 303 КПК України.
"Національне бюро закликає президента України не допустити блокування роботи органів досудового розслідування, ветувавши суперечливі зміни до Кримінального процесуального кодексу", - сказано у відкритому зверненні до глави держави.
Раніше про необхідність скасування "поправки Лозового" заявили міністр внутрішніх справ Арсен Аваков і начальник Департаменту спецрозслідувань ГПУ Сергій Горбатюк.
Нагадаємо, 3 жовтня Верховна Рада прийняла президентський закон про внесення змін до Господарського та Цивільного процесуальних кодексів, Кодексу адміністративного судочинства та інших законодавчих актів. Парламент прийняв цей законопроект у першому читанні 20 червня. Розглядати його в другому читанні парламент почав 7 вересня, всього було подано 4834 поправки.