Співробітники карного розшуку Національної поліції і оперативники Служби безпеки затримали поблизу угорсько-українського кордону двох громадян України, які виконували на території країни "замовлення" з Росії, повідомив міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.
Так, трьох чоловіків затримали у неділю, 1 жовтня, під час виїзду на чергове "завдання" - підрив угорського пам'ятника на кордоні з Україною. У прессс-службі СБУ уточнили, що диверсанти намагалися підірвати пам'ятник "Сім племен угорців".
"Завдання було зробити терміново – останнім часом українсько-угорські відносини ставали дедалі напруженішими. Теракт проти угорського пам'ятника на Верецькому перевалі Закарпатської області повинен був підлити масла у вогонь", - написав Аваков на своїй сторінці в Facebook.
У затриманих при собі були гранати РГД-5 і спеціальний вибуховий пристрій із приєднаним газовим балоном. У слідства є докази причетності чоловіків до дев'яти злочинів, спрямованих на розпалювання ксенофобії, релігійної нетерпимості та міжнародних конфліктів, скоєних у період з 2016 по 2017 роки.
"Злочинна група з кількох людей, жителів Черкаської області, розроблялася спеціальною групою карного розшуку під безпосереднім керівництвом Князєва (голови Національної поліції України Сергія Князєва – ред.) і Аброськіна (заступника голови Національної поліції України В'ячеслава Аброськина)", - додав голова МВС.
Депутат від фракції "Народний фронт" Антон Геращенко уточнив деякі обставини затримання.
"На сьогодні затримані троє громадян України. Два виконавці та один організатор. Жителі Черкаської та Київської областей. Виконавці отримували по 300-500 доларів за виконання кожного теракту. Ніхто із затриманих не має яскраво виражених політичних поглядів. І ніколи не мав відношення до будь-яких правих або праворадикальних організацій. Адже саме під дії праворадикальних організацій намагалися замаскувати всі ці антиізраїльські, антипольські й антиамериканські витівки архітектори низки цих злочинів", - написав він на своїй сторінці в Facebook.
Отримані докази, а також свідчення самих затриманих, дозволяють встановити причетність затриманих до низки злочинів:
1. Спаплюження Центральної єврейської синагоги в Чернівцях (нанесення антисемітського напису на фасад будівлі) 19 листопада 2016 року.
2. Спаплюження могили рабі Нахмана в Умані (кинули голову свині із вирізаною свастикою) 21 грудня 2016 року.
3. Підриву гранати на території посольства США в Києві 8 червня 2017 року.
4. Спробі підпалу синагоги у Львові 30 червня 2017 року.
5. Атаці на консульство Польщі в Луцьку за допомогою вибухового пристрою 10 липня 2017 року.
6. Підриву гранати на вулиці Грушевського і поранення Героя України Валерія Чибінєєва на День Незалежності у Києві 24 серпня 2017 року.
7. Підриву гранатами пам'ятника учасникам бойових дій на вул. Леся Курбаса у Києві 24 серпня 2017 року.
8. Підриву гранати в Умані 21 серпня 2017 року, внаслідок чого постраждав громадянин Ізраїлю.
9. Підриву пам'ятника угорцям на Верецькому перевалі в Закарпатській області, під час виконання даного теракту група була затримана.
"Виконавці наведених злочинів, що входять до так званої ОЗУ "Торпеди", давно знаходяться в зоні уваги правоохоронців і звинувачувалися по низці інших злочинів. Затримані виконавці та керівник входять до групи впливу екс-народних депутатів від Партії Регіонів від Черкаської області – Володимира Олійника та Сергія Тулуба. Слідством задокументовано ланцюжок контактів злочинців із зазначеними персонами, які нині перебувають в Російській Федерації, а також з низкою керівників партії "Опозиційний блок", що знаходяться в Україні", - розповів Аваков.
Наразі проводяться необхідні слідчі дії. "Вивчається причетність інших осіб до організації та вчинення цих злочинів, а також причетність цієї групи до інших терактів на території України", - додав Геращенко.
Нагадаємо, раніше Болгарія, Греція, Румунія та Угорщина закликали Україну не вводити в дію положення закону про освіту щодо мови навчання. Вони виступили проти навчання в українських школах тільки державною мовою, а також звернулися до Ради Європи та ОБСЄ через цей закон.
Відносини України та Угорщини загострилися, уряд Угорщини повідомив про намір блокувати всі наступні рішення Євросоюзу, спрямовані на зближення з Україною.
Детальніше про мовні норми закону "Про освіту" та реакцію на цей закон деяких країн читайте в матеріалі Василя Балушка "Донбас" і "Крим" на заході України?" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".