Після запуску нового Верховного суду старий Верховний суд і три вищі спеціалізовані суди припинили розгляд справ. Але вони досі остаточно не ліквідовані, тому з початку 2018 року на їхнє фінансування з державного бюджету витрачено майже 109 мільйонів гривень, йдеться у програмі "Наші гроші з Денисом Бігусом".
Зазначається, що з початку року до 17 серпня Верховний суд використав майже 41 мільйон гривень, Вищий адмінсуд - більше 27 мільйонів гривень, Вищий господарський - близько 24 мільйонів гривень, Вищий спеціалізований суд з розгляду цивільних і кримінальних справ - 16 мільйонів гривень.
Понад 84% цих коштів витратили на заробітні плати суддям та працівникам апарату. Фонд оплати праці станом на 24 липня становив для Верховного суду - понад 36 мільйонів гривень, Вищого адмінсуду - майже 23 мільйони гривень, Вищого господарського - близько 20 мільйонів гривень, Вищого спеціалізованого з розгляду цивільних і кримінальних справ - більше 13 мільйонів гривень, йдеться у програмі.
Журналісти підкреслюють, що судді, які не здійснюють правосуддя, продовжують отримувати винагороду, але без різних доплат. Це близько 20 тисяч гривень щомісячного окладу на суддю. Найвищий оклад наразі у суддів неробочого Верховного суду - майже 23 тисячі гривень.
Зазначається, що судді, які не пройшли конкурс у новий Верховний суд, називають ліквідацію свого органу неконституційною, намагаються зупинити цей процес і бажають без конкурсу потрапити до нового суду.
Переходити в апеляційні суди, як рекомендувала Кваліфікаційна комісія, вони відмовляються. "Я є суддею. І просто так мене кожного разу направляти на конкурс не можна. Суддя діє до 65-ти років. Не можна суддю смикать з одного місця на інше", - зазначила суддя ВСУ Галина Канигіна.
Загалом судді неробочих судів переважно запевняють, що на старому робочому місці займаються саморозвитком та вивченням законодавства. Дехто зізнається, що на роботі робити нічого.
"Нічого й не робимо. Тому я більше двох місяців знаходився, спеціально знаходилися у відпустках без збереження, щоб не отримувати гроші ні за що", - зауважив суддя ВГСУ Валерій Картере.
Нагадаємо, що 30 вересня 2016 року набули чинності зміни до Конституції в частині правосуддя та закону "Про судоустрій і статус суддів", у зв'язку з чим в країні стартувала судова реформа.
15 грудня 2017 року в Україні почав працювати новий Верховний суд. З цього дня припили функціонування старий Верховний суд, Вищий адміністративний суд, Вищий господарський суд та Вищий спеціалізований суд із розгляду цивільних і кримінальних справ. У листопаді того року президент Петро Порошенко підписав указ про призначення 113 суддів ВСУ. 30 листопада головою ВСУ було обрано Валентину Данішевську.
Детальніше про судову реформу в Україні читайте в матеріалах Михайла Жернакова "Судова реформа померла. Хай живе судова реформа?" і "Верховний суд президента" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".