Міністерство закордонних справ України закликало Польщу припинити кримінальне переслідування історика та голови Українського товариства у місті Люблін Григорія Купріяновича, щодо заяв якого прокуратура у Польщі розпочала слідство. Про це повідомив заступник міністра закордонних справ України Василь Боднар на своїй сторінці у Twitter.
"Під час зустрічі з Послом Польщі в Україні Яном Пєкло і колегами обговорили шляхи вирішення актуальних питань відносин. Закликав припинити кримінальне переслідування історика Г.Купріяновича, голови Українського товариства в Любліні", - написав Боднар.
Окружна прокуратура міста Замостя Люблінського воєводства розпочала розслідування щодо висловлювань Купріяновича, зроблених під час заходів із вшанування українців, загиблих у польському місті Сагрінь під час Другої Світової війни, які відбулися 8 липня. Згідно із Кримінальним кодексом Польщі, публічні образи польського народу або самої держави караються до трьох років позбавлення волі.
Раніше очільник Люблінського воєводства в Польщі Пшемислав Чарнек заявив про те, що ініціюватиме притягнення до кримінальної відповідальності Купріяновича. За словами Чарнека, він має відповідати за "злочин" згідно з новим польським законом про Інститут національної пам'яті. Чареник вважає, що порівнявши під час свого виступу події у Сагрині 1944 року з подіями на Волині в 1943 році Купріянович "зрівняв 130 тисяч жертв геноциду з кількома сотнями цивільних українців, котрі загинули в Сагрині 10 березня 1944 року".
Нагадаємо, 1 березня набув чинності закон про Інститут національної пам'яті, яким, зокрема, запроваджувалася кримінальна відповідальність за "заперечення злочинів українських націоналістів" і звинувачення поляків у причетності до злочинів Третього рейху.
У ніч на 1 лютого Сенат Польщі 57 голосами прийняв без поправок скандальний закон про Інститут національної пам'яті. 6 лютого президент Польщі Анджей Дуда підписав закон. Однак після цього він оскаржив деякі його положення в Конституційному суді.
Докладніше читайте в матеріалі Олександра Шевченка "Польська війна з історією" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".