UA / RU
Підтримати ZN.ua

МЗС та Мінкульт закликали українських журналістів та правозахисників не їхати до Білорусі

В уряді також вимагають від білоруської влади звільнити Романа Протасевича та інших політв'язнів.

Міністерство закордонних справ і Міністерство культури та інформполітики закликали українських журналістів, правозахисників та активістів не їздити до Білорусі. Про це йдеться у спільній заяві відомств, оприлюдненій у Facebook МКІП.

“Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба та міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко рішуче засуджують порушення владою Республіки Білорусь прав і свобод представників медіасфери”, - йдеться у заяві.

Вказано, що продовження утисків проти журналістів, наступ на їхнє життя та свободу тривають всупереч вимогам демократичного світу і міжнародним зобов’язанням Білорусі.

“Узурпуючи білоруський інформаційний простір, Мінськ умисно і безпринципно намагається встановити тотальний інформаційний контроль і наповнювати його виключно провладною пропагандою, чому не може бути місця в сучасному світі. З огляду на загрозу та непередбачуваність дій влади Білорусі закликаємо українських журналістів, представників правозахисних організацій, громадських активістів утриматись від поїздок до цієї країни”, - зазначено в заяві.

Міністри вимагають від влади Білорусі негайно звільнити опозиційного журналіста Романа Протасевича та інших політв’язнів, а також припинити репресії проти незалежних засобів масової інформації та відновити повагу до прав і свобод людини.

Читайте також: Глава МЗС Латвії розповів про початок роботи над санкціями проти Білорусі за викрадення літака та арешт Протасевича

Нагадаємо, 23 травня в аеропорту Мінська був екстрено посаджений літак Ryanair рейсу Афіни-Вільнюс. Спочатку повідомлялося про можливе мінування повітряного судна, в аеропорт стягнули пожежників та “швидку допомогу”. Пізніше стало відомо про те, що на борту літака знаходиться опозиційний журналіст Роман Протасевич, його затримали. Інформацію про затримання Протасевича підтвердили в МВС Білорусі. На батьківщині журналіст є підозрюваним за статтею 293 КК Білорусі, йому може загрожувати страта.

В ЄС виступили з першою офіційною заявою після того, що сталося. Там переконані, що літак здійснив вимушену посадку в аеропорту Мінська через дії білоруського військового літака.

У Міжнародній організації цивільної авіації висловили стурбованість примусовою посадкою лоукостера. Організація вважає, що дії білоруської влади можуть порушувати Чиказьку конвенцію.

Низка країн виступила із закликом звільнити затриманого в Мінську засновника білоруського Telegram-каналу Nexta і блогера Романа Протасевича. За кордоном вважають, що затримання Протасевича може викликати чергову ескалацію насильства в Білорусі.

В Офісі президента України заявили про те, що вимушена посадка в Білорусі літака Ryanair рейсом Афіни-Вільнюс є прямим проявом міжнародного тероризму. З 26 травня Україна припиняє авіасполучення із Білоруссю.

24 травня в МВС Білорусі повідомили про місцеперебування опозиційного журналіста. Також державні білоруські ЗМІ поширили відео, на якому Протасевич спростовує інформацію про проблеми зі здоров'ям, а також говорить, що співпрацює з білоруськими правоохоронцями і дає свідчення.

Про те, які наслідки матиме викрадення Протасевича для білоруської опозиції, Білорусі та України - читайте в статті Володимира КравченкаЗона, заборонена для польотів”.