UA / RU
Підтримати ZN.ua

Монетизація бебі-боксів: чи є сенс перетворювати натуральну допомогу в грошову

«Без соціальної складової і бебі-бокси, і їх компенсація неефективні».

Не менш активно вимагає повернути бебі-бокси і ЮНІСЕФ. Два роки він збирає відгуки батьків і стверджує, що позитивний вплив програми на сімейний бюджет відчули 79% людей. 49% вдалося істотно заощадити на покупці товарів для немовляти в перші роки життя. Про це в своєму матеріалі для ZN.UA пише редактор розділу «Соціум» Алла Котляр.

За два роки існування бебі-бокси пройшли довгий і непростий шлях розвитку, побільшивши свій вміст до 64 предметів та істотно підвищивши їхню якість. Багато батьків, отримавши «пакет малюка», були ним задоволені. 

Економічний ефект для сімей був. Причому для всіх без винятку, а не тільки для тих, хто цього справді потребує. Хоча економічно підтримати батьків, за логікою, мала допомога при народженні дитини. У програмі ж «Відповідальне батьківство», частиною якої став «пакет малюка», головним був ефект соціальний. Чи порівнянний він із витратами держави? І чи взагалі є?

Чи є взагалі сенс переводити натуральну допомогу в грошову?

Наприклад, у Фінляндії сім’я може вибрати — взяти бебі-бокс чи сертифікат у магазин. Усю процедуру там розписано докладно й максимально прозоро — від розрахунків медичного та соціального ефектів і до процесу відбору товарів для бебі-бокса та правил участі в тендері.

В Ізраїлі бебі-боксами займається бізнес. Коробки умовно безплатні (вартість символічна) і продаються лише батькам, які такого бокса не купували. За другий доведеться платити вже його реальну вартість.

«Отримувати «пакети малюка» мають не всі, а тільки бідні, — вважає голова правління «Української мережі за права дитини» Дар'я Касьянова. — Це не має бути просто приємним бонусом усім охочим. Україна не така багата. Найбільше мене турбує те, що як у старому, так і в новому інструментах немає елемента соціального виявлення, превенції та моніторингу безпеки дитини з наступною можливістю ставити сім’ю на облік і надавати послуги тим, хто їх потребує. Особливо зважаючи на те, що з наступного року Україна хоче розпочати мораторій будинків дитини. Проводячи моніторинг, ми бачимо, що дітей у складних життєвих обставинах багато, і часто — зовсім маленьких. Розглядати «пакет малюка» потрібно як інструмент виявлення неблагополуччя на ранній стадії. Наскільки це можливо.

Фінляндія, наприклад, запускала бебі-бокс для зниження дитячої смертності. Інші країни — для стимулювання народжуваності та профілактики негативних явищ. Яка мета в нас? Чого хочемо ми? На це запитання має бути чітка відповідь. Але її, на жаль, як не було, так і немає. Без соціальної ж складової і бебі-бокси, і їх компенсація неефективні».

73 депутатів зареєструвати 25 серпня законопроєкт №3006а, в якому йдеться про реанімацію бебі-боксів. У пояснювальній записці при цьому пишуть … про поліпшення демографічної картини і підвищення народжуваності. Що, взагалі, не витримує жодної критики. За словами директорки Інституту демографії Елли Лібанової, бебі-бокси на народжуваність жодним чином не впливають. Навіть виплати при народженні дитини мають лише разовий ефект.

Читайте також: Процедура монетизації бебі-боксів виглядає красиво, але на даному етапі не опрацьована і містить безліч ризиків

З 1 вересня уряд запускає пілотний проект з монетизації «пакунків малюка», який буде діяти протягом 2020-2021 років. Ця новина викликала в суспільстві великий резонанс. Хтось таке нововведення підтримує, хтось висловлюється категорично проти. Про мотивацію, ризики експериментального проекту, а також про доцільність бебі-боксів, в тому вигляді, як вони були введені в Україні, - в статті редактора розділу «Соціум» Алли Котляр «Бебі-бокси Пандори-3».