UA / RU
Підтримати ZN.ua

МОН повідомило ЄС про готовність направити закон про освіту на експертизу

У жовтні глава МОН Лілія Гриневич обговорить закон про освіту з генсеком Ради Європи.

Міністерство освіти і науки України направило до Ради Європи лист, де заявило про намір направити на експертизу у Венеціанську комісію статтю 7 "Про мову навчання" закону "Про освіту", повідомила міністр освіти і науки України Лілія Гриневич 27 вересня під час зустрічі з міністром національної освіти Румунії Лівіу Мар'ян Попом.

"6 жовтня у мене також запланована зустріч з Генеральним Секретарем Ради Європи Турбйорном Ягландом, на якій ми обговоримо питання експертизи та імплементації статті 7 Закону україни "Про освіту". Потрібно розуміти, що пункт 4 статті 7 передбачає, що в основній і старшій школі один або кілька предметів можуть викладатися мовою Європейського союзу. Співвідношення, які закладатимуться в різних класах, будуть прописані на рівні базового навчального плану, який затверджується Кабміном разом з Держстандартом. Ми готові вести з цього питання консультації, але всі рішення, які будуть прийматися, повинні враховувати, в першу чергу, інтереси наших громадян, незалежно від походження", - цитує Гриневич прес-служба МОН.

Міністр зазначила, що зараз в Україні існують цілі анклави, де населення спілкується виключно мовою меншини, тому діти не мають ніякої мовної практики державною мовою.

"Це негативно впливає на результати ЗНО цих дітей з української мови. В цьому році понад 54% дітей, які навчаються в школах з румунською мовою навчання, не здали ЗНО з української мови, тобто не подолали поріг склав/не склав. Ці діти не можуть вступати в українські Вузи, вони не зможуть потрапити на державні посади або органи місцевого самоврядування. Але найгірше - ми створюємо мовне гетто, території, на яких громадяни не можуть вільно спілкуватися з іншим населенням нашої країни", - додала лілія Гриневич.

Наголошується, що зустріч українського міністра з колегою з Румінии пройшла "в дружньому форматі".

Очікується, що Лівіу Мар'ян Поп донесе основні аргументи української сторони щодо імплементації статті 7 закону україни "Про освіту" парламенту і уряду Румінии.

Нагадаємо, що раніше закон "Про освіту" був опублікований у виданні Верховної Ради "Голос України" і вступить в силу з 28 вересня.

Згідно ст. 7 закону, починаючи з 1 вересня 2018 року дошкільну та початкову освіту діти можуть отримувати мовою нацменшини, при цьому паралельно вивчаючи державну мову.

З 5-го класу діти будуть починати вчитися державною мовою, а мову національної меншини вивчати як окрему дисципліну. Якщо мова нацменшини відноситься до мов Європейського Союзу, то нею можливе викладання однієї або декількох дисциплін. Для дітей, які зараз навчаються мовами нацменшин, передбачений перехідний період до 1 вересня 2020 року. Ці діти будуть отримувати середню освіту з поступовим збільшенням кількості навчальних предметів, які вивчаються українською мовою, а з 2020 року повинні перейти на навчання державною мовою.

Детальніше про новий закон "Про освіту" читайте у інтерв'ю міністра освіти Лілії Гриневич в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".