UA / RU
Підтримати ZN.ua

Мобілізація за новими правилами: що може змінитися для українців

Зміни охоплюють і надання відстрочки.

В Україні триває загальна мобілізація на воєнний стан, що введені через повномасштабне вторгнення РФ. Призову підлягають військовозобов'язані чоловіки від 18 до 60 років, які отримують повістки. Народна депутатка Маряна Безугла розповіла ТСН.ua, що зміниться у мобілізації.

Які нові правила мобілізації: що можуть змінити

У Верховній Раді планують змінити закон про мобілізацію та військову службу. Якщо зміни ухвалять, то скасують відстрочку для студентів, які отримують другу або більше вищу освіту.

Читайте також: Загальна мобілізація: чи можна отримати повістку SMS-повідомленням

Також хочуть призивати деяких осіб, які відбули покарання за злочини. Правила можуть змінитися і для тих, хто, наприклад, оформив догляд за близькою людиною.

Кому можуть скасувати відстрочку від мобілізації

У разі ухвалення документа, ухилитися від служби не зможуть ті, хто вирішив замість армії здобути другу, третю та більше передвищої або вищих освіт, скорочується і коло тих, хто мав відстрочку у зв’язку із доглядом за особою з інвалідністю.

Згідно з пропозицією, таке відтермінування матимуть лише найближчі родичі, тобто, члени сім’ї першого ступеня споріднення. Безугла пояснила, що  це робиться для того, аби позбавити людей можливості ухилення від призову під час мобілізації шляхом оформлення фіктивного догляду за особами, які його потребують.

Читайте також: Мобілізація в Україні: як формуватимуть зарплату рекрутам

“На сьогоднішній день право на відстрочку мають особи зайняті постійним доглядом за батьками дружини (чоловіка), а змінами передбачається, що право на відстрочку будуть мати особи, які доглядають тільки за своїми батьками. Військовозобов’язані, які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю ІІІ групи, втрачають право на відстрочку. Коло осіб, які мають право на відстрочку по догляду за особою з інвалідністю І та ІІ групи або особою, яка за висновком МСЕК потребує постійного догляду, зменшено до членів сім’ї першого ступеня споріднення (батьки та батьки чоловіка (дружини), діти, діти чоловіка (дружини), у тому числі усиновлені)”, – йдеться у повідомленні.

Хто може мобілізуватися за власним бажанням

Право на проходження військової служби планується надати особам з інвалідністю третьої групи, але піти до армії вони можуть тільки за власним бажанням.

Також відстрочку від призову нададуть педагогічним працівникам закладів фахової передвищої освіти. З’являться і нові підстави для звільнення.

Читайте також: Загальна мобілізація: як діяти, якщо представники ТЦК намагаються посадити в авто

“За власним бажанням для іноземців та осіб без громадянства; у зв’язку із звільненням з полону (крім тих, хто добровільно здався у полон) у зв’язку з достроковим розірванням контракту для курсантів жіночої статі; у зв’язку з наявністю інвалідності І чи ІІ групи; у зв'язку із проведенням організаційних заходів у розвідорганах, СБУ, УДО”, – йдеться у повідомленні.

Також планується скасування заборони на надання відомостей про реєстрацію місця проживання чи перебування призовниками, військовозобов’язаними та резервістами при укладенні трудового договору.

Нагадаємо, яке покарання може загрожувати особам, які ухиляються від мобілізації.