UA / RU
Підтримати ZN.ua

Мобілізація в Україні: як має проходити облік військовозобов'язаних на роботі

В Україні змінилися правила військового обліку.

Через повномасштабне вторгнення Росії в Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан. Мобілізації підлягають військовозобов'язані чоловіки від 18 до 60 років. Новий Порядок військового обліку регламентується постановою № 1487, яку ухвалив Кабмін. Юристи компанії Eterna Law розповіли виданню Forbes, як має відбуватися військовий облік на робочому місця та які штрафи передбачені за його порушення.

Облік військовозобов'язаних на робочому місці

Відповідно до нового Порядку передбачається деталізація процесу ведення військового обліку роботодавцем.

Організація військового обліку покладається на відповідних керівників підприємств, а обовʼязки з ведення – на HR-фахівця (за відсутності окремої уповноваженої особи). За здійснення додаткових обов’язків такому фахівцю виплачується винагорода у розмірі 50% від його окладу.

Списки військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів ведуться в електронних та/або паперових формах. Відомості щодо військовозобов’язаних, які заброньовані на період мобілізації та на воєнний час, виокремлюються у списках військового обліку військовозобов’язаних.

Читайте також: Мобілізація 2023: хто може одержати відстрочку від призову за станом здоров’я

При цьому підприємства мають у семиденний строк повідомити територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ТЦК), органи СБУ чи підрозділи Служби зовнішньої розвідки про прийняття на роботу військовозобовʼязаного, призовника чи резервіста або звільнення його з роботи.

«Це нова норма, на яку варто звернути увагу. Водночас процедура такого повідомлення також не є повноцінно сформованою. Незрозуміло, чи має таке повідомлення відбуватись поштою, чи, можливо, буде створено окремий єдиний цифровий інструмент», – зазначили експерти.

Облікові дані працівників мають передаватися до ТЦК один раз на рік до 25 січня.

Порядком передбачається, що на підприємствах мають розмістити пам’ятки про правила військового обліку, які будуть знаходитися в загальному доступі для ознайомлення всіх співробітників.

При цьому, представники ТЦК можуть здійснювати перевірку належності ведення обліку, шляхом очного відвідування підприємства та документальної звірки.

Читайте також: Військовий облік: які установи можуть його проводити

Які штрафи передбачені за порушення правил ведення військового обліку

Порушення правил ведення обліку військовозобовʼязаних на підприємстві тягне за собою адміністративну відповідальність:

Також Порядок встановлює обов’язок керівників підприємств, у разі отримання розпоряджень районних (міських) ТЦК, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки, оповіщати співробітників про призов, доводити їм наказ про це під підпис та, у разі потреби, вручати повістки для явки до відповідного ТЦК.

Водночас законодавчі вимоги до оформлення таких повісток не зазнали змін, як і раніше, такі повістки мають бути видані керівником відповідного ТЦК.

Раніше у Мінреінтеграції розповіли, чи треба внутрішньо переміщеним особам ставати на військовий облік.