Представництва міжнародних організацій і дипломатичних відомств Сполучених Штатів, Німеччини, Великої Британії та Канади в Україні сформували списки експертів для їх відбору та призначення в Етичну раду при Вищій раді правосуддя. Те ж саме стосується і відбіркової комісії при Вищій кваліфікаційній комісії суддів.
«Сьогодні міжнародні партнери представили виконувачу обов’язків голови Вищої ради правосуддя два спільні списки міжнародних експертів для їх відбору і призначення до ради з етики при Вищій раді правосуддя та відбіркової комісії при Вищій кваліфікаційній комісії суддів. Усі експерти мають відмінну кваліфікацію та досвід роботи в якості старших суддів, прокурорів чи провідних експертів з питань судової етики, відбору кандидатів на посади та протидії корупції», - йдеться у спільній заяві, опублікованій на сайті представництва ЄС в Україні.
Вказано, що ці номінації відображають незмінну відданість міжнародних організацій підтримці ключових реформ, спрямованих на зміцнення верховенства права, залучення іноземних інвестицій для бізнесу та економічного зростання і просування євроатлантичних прагнень України.
«Тимчасова, але вирішальна роль міжнародних експертів, поряд з українськими суддями, у перевірці та відборі членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів та Вищої ради правосуддя має на меті відновити довіру громадськості до судових інституцій, протистояти впливу груп інтересів та перемогти судовий корпоратизм. Вища кваліфікаційна комісія суддів – єдина інституція, вповноважена добирати нових суддів для заповнення вакансій у судах України. Вища рада правосуддя – найвищий керівний орган у системі судоустрою України, що подає кандидатури суддів для президентських призначень», - зазначили в міжнародних організаціях.
У заяві йдеться про те, що міжнародні партнери виконали свої зобов’язання щодо відповідних положень закону, коли висунули висококваліфікованих експертів. Вказано, що останні готові присвятити свій досвід і знання підтримці України та її судової системи у цій історичній реформі. Міжнародні партнери зазначили, що з нетерпінням чекають таких же сильних номінацій з боку Ради суддів.
«Оголошення чітких вимог щодо подання заяв для кандидатів, зацікавлених у роботі в раді з етики, має бути важливим першим кроком. Українські члени відбіркової комісії та ради з етики разом із міжнародними експертами відіграватимуть важливу роль у здійсненні найбільш фундаментального оновлення судової системи України з часів відновлення незалежності країни. Міжнародні партнери готові надалі підтримувати Україну у цій ключовій реформі, якої вимагали громадяни України під час Революції Гідності, та на яку вони по праву заслуговують», - йдеться в заяві.
Під заявою підписалися представництва:
- Європейського Союзу;
- посольства США;
- посольства Німеччини;
- посольства Канади;
- посольства Великої Британії;
- Офісу Ради Європи в Україні;
- програми розвитку ООН;
- Організації з Безпеки та Співробітництва в Європі (ОБСЄ);
- Європейського Банку Реконструкції і Розвитку.
Нагадаємо, що 3 серпня президент Володимир Зеленський підписав закони про призначення членів Вищої ради правосуддя і про відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Закон № 5068 Рада прийняла 14 липня. Згідно з ним, в складі Вищої ради правосуддя буде створений автономний підрозділ дисциплінарних інспекторів, які попередньо перевірятимуть подані на суддів скарги.
Крім того, буде створена Етична рада, яка перевірить всіх чинних членів ВРП і кандидатів на цю посаду. До неї увійдуть три представники суддів і троє міжнародних експертів.
Якщо Етична рада визнає члена ВРП недобросовісним, то його повноваження будуть припинені до розгляду цього питання суб'єктом його висунення.
Вирішальний голос у таких питаннях буде за міжнародними експертами.
Ексголова Вищої кваліфікаційної комісії суддів Сергій Козьяков у статті для ZN.UA зазначив, що у місцевих судах потрібно заповнити близько 2 тисяч вакансій. Однак ключовими ризиками наступного добору, окрім невизначеності з термінами початку роботи нового складу ВККС, Козьяков називає прогнозовану зайнятість Вищої кваліфікаційної комісії суддів іншими процедурами.
Докладніше про причини кадрової кризи в судах України та шляхи виходу із ситуації, що склалася, читайте в статті Сергія Козьякова «Кадрова криза в судах. Статистика, причини, прогноз».